еМагазин

Рубрика: Бизнис

Бизнис ТОП СТОРИИ

Претседателот на ИАБ Македонија, Ефтимовски: Огласувачите да ги зголемат буџетите за дигиталните издавачи во Македонија

Редакција
Претседателот на ИАБ Македонија, Борис Ефтимовски ги повика најголемите огласувачи во Македонија во своите адвертајзинг буџети за наредната година да го зголемат делот предвиден за
Бизнис

„Оилко“ откупи сопствени акции

Никола Осило
„Оилко“ КДА Скопје се стекна со 33 сопствени акции и сега поседува 1.694 сопствени акции што претставува 0,68% од вкупниот број на акции на издавачот
Бизнис

Владата се согласи Енвер Малиќи да стане почесен конзул на Мексико во Македонија

Никола Осило
Владата на РМ денеска ја разгледа и усвои информацијата за отворање почесен конзулат на Мексико во Република Македонија, со седиште во Скопје, и даде согласност
Бизнис ТОП СТОРИИ

СОЗР на Владата вработува 16 лица, плата до 25.000 денари

Никола Осило
Службата за општи и заеднички работи на Владата на Република Македонија поради привремено зголемен обем на работа објави јавен оглас за ангажирање на 16 лица
Бизнис

Лукаревска: УЈП подготвена за прогресивното оданочување

Редакција
Управата за јавни приходи, како институција е подготвена за примената на новиот прогресивен данок, истакна при денешната посета на Штип, директорката на УЈП, Сања Лукаревска.
Бизнис

Остра реакција на четирите комори: Не се слушна гласот на бизнис-заедницата за предлог-законот за данок на личен доход

Редакција
Предлог-законот за данок на личен доход влезе во собраниска процедура пред истекот на рокот за забелешки на ЕНЕР (Единствен национален електронски регистар на прописи на
Бизнис

Млекара Здравје ги имплементираше меѓународните IFS и BRC стандарди

Редакција
Покрај веќе сертифицираните системи за квалитет и безбедност на храна FSSC (Food Safety System Certification) 22000 и ISO 22000, Млекара Здравје во целост ги имплементираше
Бизнис

Усвоени законските измени: Рударите наместо на 58 ќе се пензионираат на околу 50 години

Редакција
Собранието ги усвои измените и дополнувањата на Законот за пензиското и инвалидското осигурување со кои се намалува старосната граница за пензионирање на рударите. Применета на
Бизнис ТОП СТОРИИ

Фондот за здравствено осигурување вработува 81 лице, плата до 27.480 денари

Никола Осило
Фондот за здравствено осигурување на Македонија објави оглас за вработување на 81 лице на определено време од 1 година. Се бараат кандидати за шефови, референти,
Бизнис

Поради голем интерес: Објавен втор повик за субвенции за печки на пелети

Никола Осило
Министерството за економија објави нов, втор оглас за доделување субвенции за печки на пелети. Министерот за економија Крешник Бектеши рече дека новиот оглас е објавен