еМагазин

Рубрика: Бизнис

Бизнис ТОП СТОРИИ

Фондот за здравство распиша тендер за набавка на струја „тежок“ 11 милиони денари

Никола Осило
Фондот за здравствено осигурување на Македонија распиша тендер за снабдување со електрична енергија. Проценета вредност на договорот без ДДВ е 11.000.000 денари, а главен критериум за
Бизнис ТОП СТОРИИ

Банки или лихвари: Просечната камата за штедење 1,39%, а за кредити 6,17%

Никола Осило
Просечната каматна стапка на вкупните депозити од домаќинствата во септември изнесува 1,39%, при минимално надолно поместување од 0,01%, соопшти Народната банка. Намалувањето е под влијание
Бизнис ТОП СТОРИИ

Македонија во 21 век: Половина од вкупниот број фирми немаат веб-страница

Никола Осило
Според податоците на Државниот завод за статистика, во 2018 година, 94.4 % од деловните субјекти користеле компјутер во својата работа. Широкопојасен пристап на интернет преку
Бизнис

ГСОЛ/ Еуроникел достави дополнет план за реорганизација на ФЕНИ Индустри, согласно барањата на судот

Редакција
Планот за реорганизација на ФЕНИИндустри е дополнет според барањата на судот и е доставен на повторно разгледување, информираат од компанијата.. „Планот, исто така, доби позитивни
Бизнис

Македонија 10. во светот според „Дуинг бизнис 2019“

Редакција
Македонија е рангирана на 10. место во најновиот извештај „Дуинг бизнис 2019“ на Светска банка, што е подобрување за една позиција во однос на претходната
Бизнис

Апелација го укина Планот за реорганизација на ФЕНИ

Редакција
Апелацискиот суд Скопје на 1 октомври годинава донесе Решение со кое се укинува решението на Основниот суд Велес од 9 јули годинава со кое го
Бизнис

Драстичен раст на извозот: „Алкалоид“ ги освојува пазарите во САД, Унгарија, Полска, Чешка…

Никола Осило
„Алкалоид“ АД Скопје во периодот јануари-септември оствари консолидирани продажби на готови производи и услуги во износ од 7,2 милијарди денари, а од вкупните консолидирани продажби
Бизнис

„Технокомерц“ оствари добивка од 1,1 милион денари за девет месеци

Никола Осило
„Технокомерц“ АД Скопје во периодот јануари-септември оствари добивка од 1,1 милиони денари, што е намалување од 84 отсто во однос на истиот период минатата година,
Бизнис

„Пелистерка“ оствари добивка од 1,9 милиони денари за девет месеци

Никола Осило
„Пелистерка“ АД во периодот јануари-септември оствари добивка од 1,9 милиони денари, што е намалување во однос на истиот период минатата година кога добивката на компанијата
Бизнис

Борислав Атанасовски назначен за независен член на Одборот за ревизија на НЛБ Банка

Никола Осило
НЛБ Банка АД Скопје преку Македонската берза информира дека од 25.10.2018 година, Борислав Атанасовски е назначен за независен член на Одборот за ревизија на НЛБ