еМагазин

Рубрика: Да помогнеме

Да помогнеме

Апел за помош: Актерката Тања Кочовска ја бара мајка си, која боледува од алцхајмерова болест

Редакција
Актерката Тања Кочовска на својот Фејсбук профил објави апел за помош за пронаоѓање на мајка и, која боледува од алцхајмерова болест. „Дечки ова е мајка...
Да помогнеме

Потребни се средства за млад велешанец кој се бори со рак и следуваат низа операции

Редакција
Атанас Каракачанов (Ате) од Велес, роден 20.03.1985 година, боледува од Епителоиден малигном (со висок степен на малигнитет). Тој во моментов се наоѓа во приватната болница...
Да помогнеме

„Една може“ ги повикува сите компании да донираат прехранбени и хигиенски производи за самохраните мајки

Редакција
Организацијата „Една може“ ги повикува сите компании да донираат прехранбени, хигиенски, дезифициенски и разноврсни добра за самохраните мајки, повеќекратно дискриминирани жени и девојки и жртви...
Да помогнеме

Апел за помош: Исчезна девојка од Велес

Редакција
Семејство од Велес бара помош за пронаоѓање на младата Александра Скорениева. „Мојата сестра Александра Скорниева го напушти домот во 8.15 часот и се уште се нема вратено....
Да помогнеме

Донациите во солидарниот фонд Ковид-19 се ослободуваат од ДДВ

Редакција
Владата на денешната 41-ва седница донесе уредба со законска сила со која се ослободуваат од данокот на додадена вредност донациите во солидарниот фонд за справување...
Да помогнеме ТОП СТОРИИ

Министерството за здравство отвори посебни сметки за донации: Може да се донираат парични средства, но и опрема 

Редакција
Министерството за здравство им се заблагодарува на сите кои досега со донаци во парични средства и добра дадоа поддршка во напорите на институциите за справување...
Да помогнеме

„Сакам да живеам“ порачува Наташа, која е самохрана мајка на мало дете и боледува од рак на желудник и црн дроб

Редакција
Наташа Николовска упати апел на социјалните мрежи за помош, бидејќи боледува од рак на желудник и црн дроб и треба да се лекува во Турција....
Да помогнеме

Недостасуваат пет ќебиња и пет јоргани за куќата која „Проект среќа“ ја изгради за социјално загрозено семејство

Редакција
„Проект среќа“ информираа дека првата куќа оод големиот проект #ТополДомЗаСите ја завршуваат во среда, но недостасуваат пет ќебиња и пет јоргани. „Ја предаваме куќата на...
Да помогнеме

Да помогнеме да се набави инкубатор за бебињата сместени на Детската клиника

Редакција
Црвениот крст во рамки на одбележувањето 75 години постоење денеска ја најави кампањата за обезбедување парична донација за Одделот за неонатологија при Универзитетска клиника за...
Да помогнеме

Потребни се еден кубик даски и ќерамиди, за сонот за куќа на едно семејство да стане реалност

Редакција
„Вистински дела на љубезноста“ на нивниот твитер-прфил објавија дека се потребни еден кубик даски и ќерамиди за да се заврши куќа на семејството Џајковиќ. „На...