еМагазин

Рубрика: НАША ТЕМА

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Илинденското востание е македонско или бугарско?

Редакција
Лавина од реакции на бугарскиот државен врв по повеќе од една недела предзвика изјавата на македонскиот премиер Зоран Заев дека Илинденското востание е македонско, а
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Социјалните мрежи „вријат“ за Јакимовски: Додека влезат во сите станови, ќе застари делото

Редакција
Социјалните мрежи „Фејсбук“ и „Твитер“, тераат шеги за кривичната пријава на поранешниот градоначалник на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски. Статусите се поврани со влегувањето на Финансиска
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Директорот на БЈБ, Велковски во анкетниот лист пријавил два автомобили

Редакција
Директорот Бирото за јавна безбедност (БЈБ), Лазо Велковски, за кој министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски ќе побара разрешување од Владата, во својот анкетен лист кој
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Кој го чува: Само Груевски од поранешните функционери остана со обезбедување од државата

Редакција
Од поранешните функционери моментално обезбедување од државата има само поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, велат за еМагазин од МВР. Од МВР не
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Кој е Лазо Велковски, за кој е побарано разрешување поради скандалот со службено возило

Редакција
Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски поради скандалот со службениот „Ренџ ровер дискавери спорт“ ќе побара од Владата разрешување на директорот Бирото за јавна безбедност, Лазо Велковски.
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Ќе останеме ли без Виз ер?

Редакција
Министерството за транспорт и врски ќе распише нов тендер за субвенционирање на авиокомпании, откако вчера соопшти дека е поништена постапката за последниот повик за доделување
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Македонци крадат куфери во Египет!

Редакција
Внимавајте на своите куфери кога патувате на одмор, за да не останете без нив. Токму тоа им се случило на читатели на еМагазин, кои не
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Каде скрати пари Владата за да најде 3,4 милиони евра за референдумот?

Редакција
Собранието на Република Македонија јаусвои одлуката за прераспределба на средства помеѓу буџетските корисници на централната власт и помеѓу фондовите со кои кај Државна изборна комисија,
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Колку компании има вицепремиерот Кочо Анѓушев?

По повлекувањето на некои компании во целосна или делумна сопственост на вицепремиерот Кочо Анѓушев од апликациите за Фондот за иновации и државните субвенции за економски
НАША ТЕМА

Град Скопје молчи за изградбата на гасоводот и одлуката по ова прашање не ја соопштува јавно

Редакција
Градоначалникот на Град Скопје уште во декември 2017 побарал преиспитување на трасата на гасоводот, изготвување нова оцена на влијание врз животната средина, повторување на постапката