еМагазин

Рубрика: НАША ТЕМА

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

По бегството на Груевски и добивањето азил: Ќе стане ли Унгарија нова пречка за влезот на Македонија во ЕУ и НАТО?

Редакција
Освен шокираност и неверување дека една земја членка на Европската Унија му дала политички азил на осудениот поранешен македонски премиер Никола Груевски и протесната нота
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер „удри“ по Шилегов: „Скопје не може за град да се кандидира, не пак за зелен“

Никола Осило
Лавина реакции на социјалната мрежа Твитер прдизвика најавата дека Скопје ќе се кандидира за најзелен град во Европа. Твитерџиите со неверување прашауваат како може градот
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитерџиите за министерот Дураки: „Подобро да си ќутеше“

Редакција
Министерот за животна средина и просторно планирање, Садула Дураки повеќе од година и половина молчеше во јавноста за неговиот сектор, и кога реши да прозбори,
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Кој е министерот Дураки познат како „Командант Вентили“, кому граѓаните не му се важни

Редакција
Министерот за животна средина и просторно планирање, Садула Дураки кој се „прослави“ со изјавата “дека граѓаните не му се битни“, на министерска функција е од
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер „полуде“ за притворот на Мијалков: „Со лисици сум бе, какви мисици“

Никола Осило
Лавина реакции на социјалната мрежа Твитер предизвика веста за апсењето на поранешниот прв разузнувач и една од најконтроверзните личности во Македонија, Сашо Мијалков. Ви пренесуваме
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Еуфорија на Твитер: Вучиќ и удри „шлаканица“ на македонската Влада

Никола Осило
Настапот на српкиот претседател Александар Вучиќ на телевизизијата „Хепи“ во кој отворено зборуваше за пропустите на македонската правосудна и извршна власт околу бегството на експремиерот
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер-реакции за азилот на Груевски: Уживај си ги парите и е.и си мајката

Редакција
Додека денеска медиумите во Македонија цел ден пренесуваа неофицијални информации од унгарските медиуми дека Никола Груевски добил азил во Унгарија, во отсуство на официјални информации
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Колку луѓе биле прислушувани лани по барање на Јавното обвинителство

Никола Осило
Јавното обвинителство во текот на минатата година ја применувало мерката следење и снимање на телефонски и други електронски комуникации во постапка утврдена со закон во
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Рекордни 461 милиони евра за плати на администрацијата во буџетот за 2019 година

Никола Осило
Владата го објави предлог-буџетот за 2019 година во кој се предвидува расходите за исплата на плати во администрацијата да изнесуваат 28,4 милијарди  денари или околу 461
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Како Владата ќе го полни и празни буџетот за 2019 година

Никола Осило
Владата вчера го објави предлог-буџетот за 2019 година во кој вкупните приходи планираат на ниво од 210,8 милијарди денари, а расходите се планирани на ниво