еМагазин

Рубрика: Свет

Свет

(ВИДЕО) Неверојатна глетка: Кит во реката Темза, допливал до Лондон

Редакција
Белуга китот, кој живее во солените води околу Арктикот е забележан во реката Темза кај Лондон, потврди британската крајбрежна стража. Фото/видео: ODN
Свет

Германските медиуми прогнозираат наскоро крај на ерата на Меркел

Редакција
Прогнозите за иднината на канцеларката Ангела Меркел денеска се главна тема во германските медиуми, откако нејзин близок соработник со гласање беше сменет од клучна парламентарна
Свет

(ВИДЕО) На Трамп му смеа светските лидери за време на неговиот говор во ОН

Редакција
За време на говорот во ОН, наместо аплауз од светските лидери, претседателот на САД, доби исмејување, кога почна да раскажува за своите успеси. – Не
Свет

Конфликтот меѓу САД и Кина сериозна закана за светскиот мир

Никола Осило
Кинеската армија изрази силна огорченост поради воведувањето американски санкции и ги повика САД веднаш да ја повлечат одлуката, соопшти Министерството за одбрана на Кина. Портпаролот
Свет

Трамп предложил изградба на ѕид во Сахара за да се спречи илегалната миграција во Европа

Редакција
Претседателот на САД, Доналд Трамп му предложил на шефот на шпанската дипломатија Жозеп Борел да подигне ѕид во Сахара за да ја запре илегалната миграција.
Свет

(Видео) Гаѓаше цел на оддалеченост од 600 метри: Путин го испроба новиот снајпер од „Калашников“

Редакција
Во негов стил, рускиот претседател Владимир Путин од прва рака го испроба најновиот модел на снајперска пушка од фабриката „Калашников“. Станува збор за модел на снајпер SVCh,
Свет

(Видео) Ураганот „Флоренс“ донесе делфини на улиците во САД

Никола Осило
Ураганот „Флоренс“ кој удри на брeгот на САД пред неколку дена предизвика надојување на водите од океанот со кои дојдоа и делфини кои пливаа по
Свет

(Видео) Алигатори излегоа на улиците во САД по ураганот „Флоренс“

Никола Осило
Источниот брег на САД се соочува со големи дождови што ги донесе ураганот ,,Флоренс” , во кој загинаа најмалку 13 лица. Ураганот ги вознемири и
Свет

Столтенберг: Русија ја обновува старата моќ и вложува во разузнавачките служби

Никола Осило
НАТО нема намера да отстапи пред Русија, туку ќе остане на цврстиот, но праведен однос кон Москва во врска со приемот во членство на поранешните
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Ураганот Флоренс ги зеде првите жртви во САД

Никола Осило
Ураганот „Флоренс“ ги зеде и првите жртви во Северна Каролина. Мајка и бебе загинаа кога дрво паднало врз нивната куќа, додека таткото се здобил со