еМагазин

Рубрика: Свет

Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Лимузина налета врз минувачи во САД, најмалку 20 загинати

Никола Осило
Полицијата во американската држава Њујорк соопшти денеска дека 20 луѓе загинале откако во градот Скохери лимузина удрила во минувачи. Возилото според локалните власти со голема
Свет

Познатиот новинар Џамал Кашоги убиен во конзулатот на Саудиска Арабија во Турција?

Никола Осило
Познатиот саудиски новинар Џамал Кашоги, кој исчезна пред четири дена, откако влегол во конзулатот на Саудиска Арабија во Истанбул е убиен во конзулатот од тим
Свет

Исчезна претседателот на Интерпол

Редакција
Француската полиција започна потрага по претседателот на Меѓународната полициска организација (Интерпол), Кинезот Менг Хонгвеј, откако неговата сопруга пријавила дека „нема никаков глас“ од него по
Свет

Ципрас и Заев со празни раце: Денис Меквеги и Надја Мурад добитници на Нобеловата награда за мир

Редакција
Доктор Денис Меквеги и Надја Мурад се овогодинешните лауреати на Нобеловата награда за мир поради нивните напори за запирање на користењето сексуално насилство како оружје во
Свет

Меркел е политичарка во која луѓето во светот имаат најголема доверба, Путин е пред Трамп

Редакција
Луѓето во светот најмногу доверба имаат во германската канцеларка Ангела Меркел, а во рускиот претседател Владимир Путин имаат повеќе доверба отколку во неговиот американски колега
Свет

(Видео) Застрашувачки сцени од цунамито во Индонезија, досега 1.200 жртви

Никола Осило
Индонезискиот претседател Џоко Видодо упати барање за меѓународна помош по катастрофалниот земјотрес и цунами кои убија над 1.200 луѓе. Потресите и бранот најсилно го погодија
Свет

Илон Маск поднесува оставка од позицијата претседател на УО во Тесла и ќе плати казна од 20 милиони долари

Редакција
Основачот на компанијата Тесла, Илон Маск, постигна договор со Агенцијата за надзор на пазарот на хартии од вредност на САД (SEC), која го обвинува за
Свет

Станува ли Фејсбук најмалку безбедна социјална мрежа: Хакирани 50 милиони профили

Редакција
50 милиони корисници на Фејсбук биле изложени на хакерски напад, објави компанијата. Напаѓачите успеале да ја искористат ранливоста на функцијата позната како „Види како“, за
Свет

(Вознемирувачко видео) Ирачката инстаграм-ѕвезда и активистка Тара Фарес убиена на улица

Редакција
Тара Фарес (22), борец за слобода и права, инстаграм-ѕвезда во Ирак, со скоро три милиони следбеници и поранешна мис на Багдад, е убиена на улица
Свет

Истрага за измама против „Тесла“ и Илон Маск

Редакција
Американската Комисија за хартии од вредност (СЕЦ) соопшти дека отпочнала истрага против автомобилската компанија „Тесла“ и нејзиниот директор Илон Маск поради измама. Истрагата е заснована