еМагазин

Tag : АЕК

Бизнис

„Македонски телеком“ доминира на пазарот на фиксна телефонија

Никола Осило
Агенцијата за електронски комуникации го објави најновиот извештај за состојбите на телекомуникацискиот пазар во првите три месеци од годинава од кој може да се види
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Македонски телеком“ и „Оне.Вип“ во тесна трка на пазарот на мобилна телефонија

Никола Осило
Во првото тримесечје од годинава во земјава имало 1.948.535 активни претплатници на мобилна телефонија, покажуваат најновите податоци на Агенцијата за електронски комуникации. Во вкупниот број
Бизнис

Само 18 отсто од македонското население користело роаминг

Никола Осило
Во последните 12 месеци, 18% од населението во земјава користело роаминг, покажува истражувањето на Агенцијата за електронски комуникации. Повеќе од една четвртина (27%) од корисниците
Бизнис

Со кои земји од Западен Балкан од денеска се намалува роамингот

Никола Осило
Цените на услугите во роаминг помеѓу Северна Македонија, Србија, Црна Гора, Албанија, Косово и БиХ  од денеска ќе се намалат за 27 отсто, а од
Бизнис ТОП СТОРИИ

Колку ќе чини повик и СМС: Можно намалување на цените во роаминг со Грција од 1. јули

Редакција
Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) до грчките колеги достави предлог и динамика за најавеното намалување на цените во роаминг што, според меморандумот што го потпишаа
Македонија ТОП СТОРИИ

Антикорупциска: Ќерките на Гошева, сопругата на Божиновски, таткото на Јанушев, братучетката на Милошевски вработени со непотизам

Редакција
Државната комисија за спречување корупција (ДКСК) по направената анализа на 10 предмети за постапка за вработување од 2004 до 2019 година на денешната седница констатира
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Македонски телеком“ и „Оне.Вип“ во тесна трка на пазарот на мобилна телефонија

Никола Осило
Бројот на активни претплатници на мобилна телефонија во земјава на крајот од 2018 година изнесувал 1.969.109 лица, покажуваат најновите податоци на Агенцијата за електронски комуникации.
Бизнис ТОП СТОРИИ

Тендер „тежок“ 56.000 евра: Струмичката „Атлантис“ ќе организира службени патувања за вработените во АЕК

Никола Осило
Агенција за електронски комуникации по распишаниот тендер за набавка на услуга за организирање на службени патувања и хотелски сместувања за вработените на АЕК склучи договор
Техно

Можни прекини на ТВ-програмата кај корисниците кои добиваат сигнал преку јавна мрежа

Никола Осило
Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) ги информира корисниците кои следат дигитална терестријална телевизија, DVB-T преку оператор на јавна електронска комуникациска мрежа дека во насока на
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Телесмарт телеком“ го доби тендерот на АЕК за Интернет пристап вреден 156.000 евра

Никола Осило
Агенцијата за електронски комуникации по распишаниот тендер за втор Интернет пристап и податочно поврзување склучи договор со друштвото за телекомуникациски услуги „Телесмарт телеком“ ДООЕЛ увоз-извоз