еМагазин

Tag : актерка

ЖИВОТ

Независната културна сцена загуби ѕвезда – почина Милиана Ленак

Редакција
Македонската независна културна сцена загуби голем борец откако вчера на 41 година почина актерката и режисерка Милиана Ленак. Таа беше основач на „Буден театар“, една...
Македонија ТОП СТОРИИ

Јана Стојановска: Мајка ми е невина, ќе бараме да се брани од слобода

Редакција
Се потресов кога чув дека мајка ми е приведена, но за кратко, бидејќи набрзо е расчистено дека она нема никаква врска со дилање дрога, изјави...
Македонија ТОП СТОРИИ

Триесетдневен куќен притвор за актерката Силвија Стојановска

Редакција
Триесетдневен куќен притвор вечерва и е определен на актерката Силвија Стојановска отако претходно таа беше спроведена пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд во...
ЖИВОТ

Сочувство од Иванов: Со неверување и длабока тага ја примив веста за трагичната смрт на нашата драга Беличанец

Редакција
Претседателот Ѓорге Иванов упати сочувство до семејството на актерката Билјана Беличанец по повод нејзината трагична смрт. – Со неверување и длабока тага ја примив веста за...
ЖИВОТ

Груевски за Беличанец: Тешко ги примаше неправдите, но се трудеше да не го покаже тоа

Редакција
По повод смртта на актерката и поранешна градоначалничка, Билјана Беличанец се огласи и поранешниот премиер, сега бегалец, Никола Груевски на неговиот фејсбук-профил. „Билјана Беличанец ја...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Од Туфи до Хурем: Која беше Билјана Беличанец

Редакција
еМагазин Ве потсетува на важни детали од професионалниот и приватниот живот на актерката Билјана Беличанец (45), која викендов беше пронајдена мртва, а од полицијата соопштија дека се работи...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Почивај во мир Туфи. Спиј мирно Билјана“: Реакции на Твитер за смртта на актерката Беличанец

Редакција
Смртта на актерката Билјана Беличанец, предизвика лавина од реакции во јавноста и на социјалните мрежи. Ви пренесуваме дел од реакциите на Твитер: Почивај во мир...
ЖИВОТ

Почина актерката Мушереф Прекиќ Лозана – Мишка, доајенка на македонскиот театар

Редакција
Вчера на 85 години почина актерката Мушереф Прекиќ  Лозана – Мишка (18.08.1933-29.03.2019), доајенката на македонскиот театар. Таа во театарот на народностите во Скопје работеше во текот...
ЖИВОТ

Почина актерката Љупка Арсова Џундева

Редакција
Со голема болка и огромно жалење ја споделуваме веста за смртта на актерката Љупка Арсова Џундева (1934-2018), тивката дама на македонското актерство, соопштија од Македонски...
Забава ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Незаборавните улоги на легендарната Милена Дравиќ

Редакција
Легендарната српска и југословенска актерка Милена Дравиќ, почина на 79 годишна возраст по тешко боледување. Ве потсетуваме на некои од нејзините незаборавни улоги:...