еМагазин

Tag : Александар Велики

Македонија

Коѕијас: Знакот во Скопје на кој пишува дека Александар е грчки херој е доказ за пријателството меѓу народите

Никола Осило
Екс-министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас на својот Твитер профил ја објави таблата на споменикот на Александар Велики во Скопје. „Знак на кој...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Ги отстранија сонцата од шахтите и одма се промени времето“: Твитер за таблите на спомениците на Александар Велики, Олимпија, Филип Втори…

Редакција
Од денеска неколку споменици во Скопје, од кои и тој на Александар Велики и на неговиот татко Филип Втори, добија табли со појаснување дека припаѓаат...
Балкан

(ВИДЕО) Споменикот на Александар Велики свечено откриен во Атина

Редакција
Во грчкиот главен град утрово свечено беше откриен споменикот на Александар Велики, во поинакво младо издание, а не како војник, откако 26 години беше „заглавен”...
Балкан

(ВИДЕО) Поставен споменик на Александар Велики во Атина

Редакција
Откако од 1992 година првпат беше претставен на јавноста, а во 1993 година откупен од Министерството за култура на Грција, споменикот на Александар Велики, но...
Бизнис ТОП СТОРИИ

За Царинската управа скопскиот аеродром се уште се вика „Александар Велики“

Никола Осило
Царинската управа деновиве распиша оглас за вработување на 58 лица на различни локации во земјава, а меѓу нив и тројца цариници во отсек за патнички...