еМагазин

Tag : блокади

Локално ТОП СТОРИИ

Скопје денеска ќе биде блокирано: Во 10 часот протест, во 16 часот марш

Редакција
Поради најавен протест, со почеток во 10 часот денеска ќе има посебен сообраќаен режим, при што по потреба сообраќајот ќе се пренасочува од крстосницата на...
Локално ТОП СТОРИИ

Скопје повторно ќе биде блокирано, ако не се реши проблемот на приватните автобуски превозници

Редакција
Приватните автобуски превозници утрово се собраа пред седиштето на Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) „Скопје“ со барање за средба со директорот за решавање на нивниот проблем...
Македонија ТОП СТОРИИ

Спасовски повика граѓаните да не ги блокираат патишта за да Бугарите не стигнат до гробот на Гоце Делчев

Редакција
Нема никаква потреба од какво било организирање на граѓаните за блокади на патиштата или ноќни стражи на денот на чествувањето на роденденот на Гоце Делчев,...
Балкан ТОП СТОРИИ

Се тргаат барикадите на граничните премини во Косово, Србија ја укина состојбата на зголемена борбена готовност

Редакција
Барикадата на Мердаре од правец на централна Србија е отстранета и сообраќајот е повторно воспоставен, јави денеска РТС. Како што се наведува, таа барикада била...
Локално ТОП СТОРИИ

Откако ги деблокираа улиците, приватните превозници и официјално поднесоа барање за средба со премиерот

Редакција
Ние денеска официјално поднесовме барање до премиерот Димитар Ковачевски за средба, откако го испочитувавме неговиот предлог за деблокада на булеварите во Скопје. Очекуваме средбата да...
Локално ТОП СТОРИИ

Приватните превозници ги прекинаа блокадите, чекаат средба со премиерот

Редакција
Протестите прекинуваат и после оваа прес-конференција автобусите се повлекуваат од блокадите. Ќе му се даде простор на дијалогот што го предложи премиерот Димитар Ковачевски, информира...
Локално ТОП СТОРИИ

Приватните превозници нема да учествуваат на огласот на Град Скопје, од Владата бараат одземање на ингеренциите на Арсовска

Редакција
Градоначалници блиски до градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска вршат притисок врз дел од превозниците да се пријават на огласот за јавен автобуски превоз во...
Македонија ТОП СТОРИИ

Премиерот подготвен за средба со приватните превозници, ама откако ќе ги деблокираат улиците во Скопје

Редакција
Премиерот Димитар Ковачевски денеска изјави дека ќе го прифати барањето на приватните автобуски превозници од Скопје за средба, но откако ќе се создадат услови за...
Балкан ТОП СТОРИИ

Главните патишта на северот на Косово и натаму блокирани

Редакција
Главните патишта на северот на Косово се уште се блокирани, а ниту пеш не може да се поминат административните премини Јариње и Брњак, пренесе Бета....
Локално ТОП СТОРИИ

Приватните превозници бараат средба со премиерот, можна радикализација на протестите

Редакција
Приватните автобуски превозници се уште протестираат со блокада на булеварот „Илинден“ околу канцелариите на Градот Скопје. Откако не беше одговорено на нивното барања за средба...