еМагазин

Tag : Центар

МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Монти Пајтон со предметите на СЈО за Миле Јанакиески

Никола Осило
Како да е сценарио од британскиот „Монти Пајтон“ звучат секојдневните вести, но и лапсуси на надлежните органи со приведувањето и спроведувањето на поранешниот министер за
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„A дивите „тераси“ звани галии во Вардар, кога ќе ги рушат“: Твитер реакции за најавата за рушење на тераси на 20 кафе барови, гостилници и ресторани

Редакција
Од скопската Општина Центар најавија рушење на тераси на над 20 кафе барови, гостилници и ресторани, поради тоа што истите биле нелегално поставени. Информацијата предизвика
Бизнис ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Растат цените на становите во Центар, благ пад на станбениот квадрат во Аеродром и Карпош

Никола Осило
Просечната цена на станбениот квадрат во скопската општина Центар во првите три месеци од годинава се зголемила за околу 1.500 денари во однос на последните
Локално

Крвава тепачка во центарот на Скопје: Еден завршил на клиника со убодна рана

На 08.05.2019 година околу 19.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека пред угостителски објект на крстосницата од булеварите „Климент Охридски“ и „Партизански Одреди“ неколку
Локално

Велигденска честитка од ПОЦ: Бесплатно паркирање во центарот за време на празниците

Редакција
По повод претстојните Велигденски празници ЈП Паркинзи на Општина Центар (ПОЦ) информира дека од 26.04. (петок) до 29.04.2019 година (понеделник) паркиралиштата со кои стопанисува ПОЦ
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Код инженеринг“ го доби тендерот на општина Центар за одржување на уличното осветлување вреден 73.000 евра

Никола Осило
Општина Центар по распишаниот тендер за одржување (сервисирање ) на јавно улично осветлување на подрачјето на Општина Центар – Скопје склучи договор со друштвото за
Бизнис ТОП СТОРИИ

ЈП Паркинзи на општина Центар купува систем за препознавање возила за два милиони денари

Никола Осило
Јавното претпријатие за јавни паркиралишта Паркинзи на Општина Центар Скопје распиша тендер за набавка на систем за препознавање на возила. Проценетата вредност на договорот без
Бизнис ТОП СТОРИИ

Просечна закупнина за стан во Центар еднаква на „кирија и трошоци“ за два стана во Струмица

Никола Осило
Големи разлики во висната закупнината на станови кои достигнуваат неколку пати има во завиност од општината во која се наоѓа недвижноста. Во периодот октомври-декември 2018
Бизнис ТОП СТОРИИ

Становите во Гази Баба речиси двојно поевтини отколку во Центар

Никола Осило
Драстични разлики во цените на становите има во Скопје, а тоа најдобро го потврдуваат податоците од Регистарот на цени и закупнини на Агенцијата за катастар
Локално

ССК: Не ја повлекуваме иницијативата за уставноста на мораториумот за градба во Центар

Никола Осило
Управниот одбор на Градежната комора при Сојузот на стопански комори на Македонија едногласно одлучи да не ја повлекува поднесената иницијатива за оценување на уставноста на