еМагазин

Tag : ЦИА

Македонија ТОП СТОРИИ

Македонија на 42 место во светот по смртност, според листата на ЦИА на која се рангирани 229 држави

Редакција
Македонија e на 42 место по стапка на смртност на листата на ЦИА на која се рангирани 229 држави во светот. Земјава има коефициент од...
Свет ТОП СТОРИИ

Постојат многу докази дека коронавирусот е создаден во лабораторија, вели поранешниот државен секретар на САД, Помпео

Редакција
Поранешниот директор на ЦИА и поранешен државен секретар на САД, Мајк Помпео изјави дека на Институтот за вирусологија во Вухан се изведуваат тајни воени експерименти...
ТОП СТОРИИ Циа

Тајните документи на ЦИА откриваат обид за атентат на Тито од неговата гарда на Блед

Редакција
Централната американска разузнавачка служба (ЦИА) неодамна објави 12 милиони тајни документи од кои голем број се однесуваат на поранешна Југославија и Македонија. По повод 25...
ТОП СТОРИИ Циа

ЦИА открива: Македонците од Пирин уште во 1950 година негодувале за наметнување на бугарскиот јазик

Редакција
Американската Централна разузнавачка агенција – ЦИА неодамна објави 12 милиони тајни документи меѓу кои и илјадници кои се однесуваат на Македонија. Во оваа прилика Ви...
Свет ТОП СТОРИИ

ЦИА помогнала да биде лоциран: Во Сирија е убиен лидерот на Исламската држава, Абу Бакр ал-Багдади

Редакција
Во американска воена операција во Сирија се верува дека е убиен лидерот на Исламска држава, Абу Бакр ал-Багдади, пренесуваат сите светски агенции. Неименуван американски претставник...
Македонија ТОП СТОРИИ

„Бомбите“ на Ел Чека ќе ги слуша и ЦИА, а Заев ќе „падне“, ако не се уапсат криминалците во Владата

Редакција
Продолжува објавувањето на нови и нови „бомби“ на профилот на „Ел Чека“ на Фејсбук. Како и до сега, „бомбите„ главно се однесуваат на поранешни државни...
Свет ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО/ФОТО) Дали Хитлер побегнал со подморница во Аргентина, што открил ФБИ?

Редакција
Неодамна декласифицираните документи на американското Федерално истражно биро (ФБИ), покажуваат дека службата водела истрага за наводите дека германскиот нацистички лидер Адолф Хитлер не извршил самоубиство...
Свет ТОП СТОРИИ

Што открија Викиликс и Асанж: ЦИА прислушува преку телевизори и „паметни“ мобилни телефони

Редакција
По апсењето на Џулијан Асанж, еМагазин во серијал Ве потсетува на најголемите откритија на Викиликс. Како прислушува ЦИА? Во март 2017 година Викиликс почна да...
Свет

Убијците на Кашоги најверојатно го изнеле неговото парчосано тело од Турција во својот багаж

Редакција
Убијците на саудискиот новинар Џамал Кашоги најверојатно го изнеле неговото тело од Турција, разделено на парчиња и скриено во нивниот багаж, изјави денеска турскиот министер...
Свет

ЦИА: Саудискиот принц Мохамед го нарачал убиството на Кашоги

Редакција
Американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) смета дека наредбата за убиството на новинарот Џамал Кашоги во Истанбул ја издал саудискиот престолонаследник, принцот Мохамед бин Салман. Како...