еМагазин

Tag : црвен крст

БАШ НИ Е ЌЕФ

Инфективната клиника доби донација од Црвениот крст обезбедена од Фондацијата на Coca-Cola и Пивара Скопје

Редакција
Клиниката за инфективни болести во Скопје ги доби неопходните материјали кои како донација ги обезбедија и Фондацијата на Coca-Cola компанијата и Пивара Скопје, а се...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Црвениот крст го проширува обемот на своите активности како одговор на пандемијата од Ковид-19

Редакција
Преку активирање на дополнителни мобилни тимови за поддршка на ранливи категории граѓани и обезбедување на неопходни материјали за Клиниката за инфективни болести во Скопје, Црвениот...
БАШ НИ Е ЌЕФ

„Виталиа“ со свој придонес во битката со корона вирусот: Донирана здрава храна преку Црвен Крст и исплатен данокот на добивка

Редакција
Продолжувајќи ги своите активности, „Виталиа“ даде поткрепа на битката со корона вирусот во земјава, преку аконтативна исплата на целиот данок за добивка за 2020 година,...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Првата дама Пендаровска со волонтерите на Црвен Крст им даваше поддршка на старите лица

Редакција
Првата дама, Елизабета Ѓоргиевска Пендаровска им помагаше на волонтерите на Црвен Крст, во справување со борбата против корона вирусот. „Во овие тешки моменти важно е...
ЖИВОТ

АПЕЛ до планинарите, алпинистите, велосипедистите: Останете дома

Редакција
Црвен крст од Охрид упати апел до планинарите, скијачите, велосипедистите, љубителите на природата да се воздржат од спортско-рекреативни активности на планина, да останат дома и...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Црвениот крст на град Скопје во соработка со Државна Лотарија со хуманитарна помош за лицата во трето доба за превенција од КОВИД-19

Редакција
Започнувајќи од денес 24.03.2020 (вторник) Црвен крст на град Скопје со финансиска поддршка од Државна Лотарија на Република Северна Македонија ќе врши дистрибуција на хигиенски...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) Телефонски броеви по градови од тимови на Црвен крст за набавки на неопходни продукти за лица во самоизолација

Редакција
Министерството за труд и социјална политика информира дека се формирани мобилни тимови на Црвен крст чија задача е да вршат неопходна набавка на прехранбени производи,...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Црвениот крст во соработка со Пивара Скопје формира мобилни тимови за поддршка на ранливи категории граѓани

Редакција
Од утре (среда, 18 март 2020), Црвениот крст на град Скопје, во соработка со Пивара Скопје, почнува со реализација на активност наменета за обезбедување логистичка...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Браво за волонтерите на Црвен крст, кои се во првите борбени редови во „битката“ со коронавирусот

Редакција
Освен здравствените работници, полицајците, војниците… во првите борбени редови во „битката„ со корона вирусот во земјава уште на самиот почеток на кризата се и волонтерите...
Да помогнеме

Да помогнеме да се набави инкубатор за бебињата сместени на Детската клиника

Редакција
Црвениот крст во рамки на одбележувањето 75 години постоење денеска ја најави кампањата за обезбедување парична донација за Одделот за неонатологија при Универзитетска клиника за...