еМагазин

Tag : црвен крст

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Волонтерите од Црвен крст за 5 месеци им помогнале на 25.064 лица полесно да се снајдат во универзитетските клиники во Скопје

Редакција
Министерството за здравство информира дека успешно функционира проектот во соработка со Црвениот крст во кој волонтерите им помагаат на пациентите полесно да се снајдат низ...
Локално

Детали за починатиот маж пронајден кај Канео

Редакција
Планинската спасителна служба (ПСС) примила дојава од страна на СВР Охрид, за случена несреќа на карпест и тешко пристапен терен во месноста „Лабино”. Станува збор...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Дрогериите dm донираа новогодишни пакетчиња за деца од Тетово, Битола и Скопје

Редакција
Дрогериите dm и годинава традиционално организираа новогодишен караван под мотото „ЗАЕДНО едни за други“ во чии рамки им подарија пакетчиња на деца од три институции во Тетово,...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) ЕВН Македонија ја почна неделата на новогодишни донации

Редакција
Последната недела во годината, ЕВН Македонија ја посветува на новогодишните донации, информираат од компанијата. На новогодишните подароци денеска се радуваа деца на семејства во социјален...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Фото) Хероите од цртаните филмови денеска во акција на Клиниката за детски болести

Редакција
Волонтери на Црвен Крст преправени во херои од цртаните филмови омилени на децата, ја посетија Клиниката за детски болести. Бетмен, Супермен слетаа во собите на...
Македонија

Како и Вие да помогнете: Црвениот крст со првична помош од 30.000 евра за жртвите од земјотресот во Албанија

Редакција
Црвениот крст преку соопштение изрази сочувство до граѓаните, семејствата и институциите на Албанија, за жртвите од земјотресот. Воедно, изразувајќи надеж и верба дека бројот на...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) Традиционална крводарителска акција на Рамсторе

Редакција
По повод 14. роденден на Рамсторе Македонија и во насока на својата визија која има за цел да  превземе чувствителни активности кон општествтото, во соработка...
Да помогнеме

Да ги нахраниме гладните: Црвен Крст ќе собира донации на храна пред хотел „Мериот“

Редакција
Црвен крст на Македонија, Црвен крст на град Скопје и оваа година се вклучува во глобалните акции за борбата против гладта со организирање на кампања...
Локално

Нападнат спасувач на Црвен крст во Аква паркот во Скопје

Никола Осило
На 30.06.2019 година во 19.30 часот во СВР Скопје, Д.С.(21) од Скопје пријавил дека истиот ден околу 14.25 часот во Аква Парк кај Спортски центар...
ЖИВОТ

Тимовите на Црвен крст на терен: Доколку ви притреба помош од топлотниот бран, побарајте од екипите

Редакција
Црвениот крст на град Скопје, со поддршка на Град Скопје подготви акционен план кој опфаќа теренски активности во насока на справување со евентуални топлински бранови....