еМагазин

Tag : дебата

Македонија

Прекината расправата за пописот

Редакција
Собраниската Комисија за европски прашања на која на дневен ред е Предлог-законот за попис на населението, домаќинствата и становите во 2020 година, ја прекина дебатата....
Македонија

Никола Груевски и Курто Дудуш го преземаа приматот во собраниската дебата за изборот на нови министри

Никола Осило
Собраниската расправа за изборот на нови министри тече во тензична атмосфера со обвинувања меѓу власта и опозицијата. Дел од расправата се и поранешниот премиер Никола...
Македонија

Заев на дебатата „Две години Влада“: Граѓаните чекаат ЕУ да си ја исполни задачата

Редакција
На двегодишнината од формирањето на Владата, премиерот Зоран Заев посочи на резултатите што се постигнати во изминатиот период посочувајќи дека суштинските промени се забележани и...
Македонија

Силјановска не седнала на „жешкото столче“ на „Телма“ поради набиена агенда

Редакција
Претседателскиот кандидат Гордана Силјановска Давкова, ја појасни причината зошто не учествуваше на синоќешната дебата на Телевизија Телма „Жешко столче“. Член на нејзиниот Граѓански штаб во...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер „полуде“ за дебатата на кандидатите за претседател: „Многу тензии и нервоза во студиото на Сител“

Никола Осило
Лавина реакции на социјалните мрежи има по денешното трето соочување на кандидатите за претседател Стево Пендаровски, Гордана Силјановска Давкова и Блерим Река што се одржа...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер „збесна“ за Пендаровски, Силјановска и Река: „Дали знаевте дека има дебата на МРТ и зошто не“

Никола Осило
Лавина реакции на социјалните мрежи предизвика второто соочување, на државната национална телевизија МРТВ, меѓу кандидатите за претседател, Стево Пендаровски, Гордана Силјановска Давкова и Блерим Река....
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер за првата дебата на Силјановска, Река и Пендаровски: „Да сум Заев или Мицковски више не би се појавил ни на интервју“

Никола Осило
Лавина реакции на социјалните мрежи има по вчершаната прва дебата на кандидатите за претседателски избори на телевизијата Телма. Дел од граѓаните се задоволни од нивото...
Локално

Информативна дебата за рудникот Иловица-Штука со локалното население

Редакција
Одговорното рударство е цврста и безбедна основа за остварување економски раст, аргументираа професорите Благој Голомеов од Факултетот за природни и технички студии при универзитетот “Гоце...
Македонија

Дебата на СЕММ: Поинтензивна граѓанска вклученост во медиумската саморегулација

Редакција
„Саморегулацијата во медиумите, интересот на јавноста и граѓанска вклученост“ е тема на дебатата што ја организираше Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) денеска,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ се откажуваат од дебата: Ќе гласаат против уставните измени

Никола Осило
Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од коалицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од јаловата дебата која што се води во...