еМагазин

Tag : дронови

Бизнис ТОП СТОРИИ

Македонска компанија од Самоков ќе произведува воени дронови според НАТО стандарди

Редакција
Фабриката „АТС АММО“ во Самоков ќе произведува четири видови дронови, според НАТО стандардите, најави премиерот Димитар Ковачевски. Дроновите, како што истакна премиерот „ќе бидат опремени...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонската армија ќе купува дронови

Редакција
Македонската армија ќе купува дронови. Процесот е веќе започнат, а во текот на следната година истите ќе бидат купени, рече во емисијата Click Plus на...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Нов напад на Москва со дронови, нарушен и сообраќајот на аеродромот Внуково

Редакција
Утринава повторно имаше напад со дронови на Москва. This morning, a kamikaze drone struck on the territory of one of the military facilities in Kubinka...
Свет ТОП СТОРИИ

По нападот на Москва со дронови, Русија го обвини Западот за „непромислени“ напади

Редакција
Поддршката на Западот за Украина го „турка“ Киев кон „се повеќе непромислено“ однесување, се наведува во денешното соопштение од руското Министерство за надворешни работи. Соопштението...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Москва нападната со дронови, неколку згради минимално се оштетени

Редакција
Неколку згради во Москва утринава се оштетени при напад со дронови, објави градоначалникот Сергеј Собјанин на Телеграм. „Рано утринава напад со дрон предизвика мала материјална...
Свет ТОП СТОРИИ

Иран призна дека испорачувал борбени беспилотни летала на Русија

Редакција
Иранскиот министер за надворешни работи Хосеин Амир Абдолахиан денеска по првпат призна дека неговата земја и дала дронови на Русија, но рече дека тие и...
Свет

Европската унија собира докази против Иран за продажба на дронови на Русија

Редакција
Шефот за надворешна политика на Европската унија, Жозеп Борел, изјави дека ЕУ собира докази дека Иран наводно и продава беспилотни летала на Русија и ќе...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Дронови ќе бидат вклучени во потрагата на момчето кое падна во Вардар кај Желино

Редакција
Регионалниот центар за управување со кризи РЦУК Тетово известува дека и денеска продолжува потрагата по возачот од автомобилот кој на 27 септември излета и потона...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Спектакл за Гинис: Кинези истовремено полетаа 3.051 дронови

Редакција
Гинисовата книга на рекорди објави видео од нов рекорд за најмногу симултано полетани дронови. Рекордот од 3.151 дрон го постигна кинеската „Шенжен дамода“. Настанот се...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Научно-фантастични снимки од Кина: Дронови ги предупредуваат луѓето што не носат маски

Редакција
„Господине, да Вие, згоден господине, ставете ја маската“, укажува припадничка на кинеските полициски сили на човек преку дрон, кој снима на улиците дали граѓаните ја...