еМагазин

Tag : Дурмо турс

Македонија

И шоферот на „Дурмо турс“ пуштен од притвор

Редакција
Oсновното јавно обвинителство Скопје вложи жалба на Решението од Кривичниот совет на Основниот кривичен суд Скопје со кое мерката притвор за две лица обвинети во...
Македонија

Сопственикот на „Дурмо турс“ пуштен од притвор со гаранција

Редакција
Сопственикот на „Дурмо турс“, Дуримиш Белули, кој е првообвинет за несреќата кај Ласкарци во која загинаа 16 лица е пуштен од притвор со гаранција, информираше...
Македонија

Автобусот на „Дурмо турс“ имал уред за манипулација на брзината, тврди возач од компанијата

Редакција
Автобусот на „Дурмо турс“ имал уред за манипулација на брзината за 12-13 километри на час и секој возач можел да го користи кога сака, истакна...
Македонија

Автобусот на “Дурмо турс“ немал уред за манипулирање на брзината, тврди сведок што го баждарел тахографот

Редакција
Тахографот на автобусот на “Дурмо турс“ немал уред за манипулирање на брзината кога бил баждарен од фирмата „Кинзо”, изјави сведок вработен во компанијата на денешното...
Македонија

Поранешен возач на „Дурмо турс„ го смени првичниот исказ за несреќата кај Ласкарци

Редакција
Сведок на обвинителството што работел како возач во “Дурмо турс“ на релацијата Гостивар-Скопје, на денешното рочиште за автобуската несреќата кај Ласкарци, беше сослушан како „непријателски...
Македонија

Продолжува судењето за несреќата кај Ласкарци

Редакција
Во Основниот кривичен суд во Скопје за денеска е закажано ново рочиште за автобуската несреќа што се случи на 13 февруари годинава кај селото Ласкарци,...
Македонија

Возач на „Дурмо турс“ потврди дека во автобусот имало уред за манипулација на брзината

Редакција
Во автобусот на Дурмо турс имаше вградено уред со кој се манипулирала брзината на движење на тахографската лента, изјави на денешното рочиште за автобуската несреќата...
Македонија

Со сослушување сведоци и очевидци продолжува судењето за „Ласкарци“

Редакција
Со сослушување сведоци денеска во Основниот кривичен суд во Скопје треба да продолжи судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци во која загинаа 16 лица, а...
Македонија

Потресно сведоштво на патник за несреќата кај Ласкарци: „Зазедов позиција на фетус и потоа само слушав звуци“

Редакција
Се било како и вообичаено во автобусот на „Дурмо турс“ се до моментот кога од средната преминал на последната сообраќајна лента, без знаци на запирање,...
Македонија

Драматично сведоштво на патник за несреќата на автобусот на „Дурмо турс“ во која загинаа 16 лица

Никола Осило
Автобусот по тргнувањето од Скопје неколку пати запираше да земе патници, но по наплатната рампа кај село Глумово нагло сврте кон лево и без никакви...