еМагазин

Tag : Дурмо турс

Македонија

Обвинетите за несреќата на автобусот на „Дурмо Турс“ во која загинаа 16 лица „не биле виновни“

Никола Осило
На денешното рочиште за автобуската несреќа кај Ласкарци во која загинаа 16 луѓе, а 38 беа тешко повредени пред судот се изјаснија дека не се
Македонија ТОП СТОРИИ

Поднесени обвиненија за 6 лица за несреќата на автобусот на „Дурмо турс“: Автобусот бил технички неисправен подолго време

Редакција
Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против шест лица осомничени дека сториле тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот кои резултираа
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Притвор од 30 дена за сопственикот, раководителот и возачот на на „Дурмо Турс“

Редакција
Судот по барање на Основното јавно обвинителство Скопје им одреди притвор во траење од 30 дена на сопственикот, раководителот и возачот на „Дурмо Турс“ за автобуската
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Испадна дека Дурмо турс сам си правел технички преглед“: Твитер реакции

Редакција
Неисправните уреди за сопирање на автобусот на „Дурмо турс“ и возењето над дозволената брзина се главните причини за трагичната несреќа кај Ласкарци, во која загинаа 15
ЖИВОТ

„Аласт-М“: Приведен сопственикот на „Дурмо турс“

Редакција
Во врска со автобуската несреќа од 13 февруари, во близина на с. Ласкарци, во која загинаа 15 лица, а десетина беа повредени, полицијата приведе шест
Македонија

МВР го демантира ВМРО-ДПМНЕ за техничкиот преглед на автобусот на „Дурмо турс“

Редакција
Во врска со дезинформациите што денеска (18.2.2019) ги изнесе политичката партија ВМРО-ДПМНЕ, а се однесуваат на контролите извршени во „Авто мото здружение Гостивар“, ја известуваме јавноста дека
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Техничкиот преглед на „Дурмо турс“ добил забрана, а по неколку дена решението е поништено

Редакција
Се уште не се утврдени точните причини од страна на МВР за сообраќајната несреќа која беше кобна за овие 15 луѓе, рече на прес-конференција Орце Ѓорѓиевски,
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Дурмо турс„ сам на себе си правел технички преглед: Лавина од реакции на социјалните мрежи

Редакција
Сопственикот на туристичката агенција „Дурмо турс“, чиј автобус се преврте, а епилог на страшната несреќа беа 14 загинати и повеќе повредени патници, во интервју за