еМагазин

Tag : изборен законик

Македонија

Измени на Изборниот законик по локалните избори

Редакција
Нема да има нови измени на Изборниот законик пред локалните избори на 17 октомври, иако партиите подолго време разговараа за нив. Ова денеска го најави...
Бизнис

Прекршочни постапки за телевизиите кои ќе емитуваат платена политичка програма со малолетници

Редакција
Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги со мониторингот на изборното медиумско претставување од кампањата за предвремените парламентарни избори 2020 година повторно констатирала дека одредени...
Македонија

ДУИ поднесе речиси 5.000 амандмани на Изборниот законик

Редакција
Пратеничката група на ДУИ поднесе речиси 5.000 амандмани на предлог – измените на Изборниот законик, затоа што смета дека процес на еднонасочно, еднострано менување на...
Македонија

Антикорупциска одби осум од девет приговори на ВМРО-ДПМНЕ за прекршување на Изборниот законик

Редакција
Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) на денешната седница одби осум од девет приговори поднесени од ВМРО – ДПМНЕ за прекршување на Изборниот законик...
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Заев го постави Османи за шеф на преговрачки тим, а го обвинуваше за криминал

Редакција
Зоран Заев назначува за шеф на преговарачкиот тим за преговори со ЕУ, човек кој пред три години го обвинуваше за криминал и му поднесуваше кривични пријави,...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Изборниот законик прв чекор, втор чекор промена на цензусот за успешност на референдумот?

Редакција
Владата покажа дека е подготвена на секакви чекори за да не ја прегазат роковите и да остане на ветувањата за спроведување рефрендум за промена на...