еМагазин

Tag : излезност

Македонија ТОП СТОРИИ

ДИК: До 15 часот излезноста 30,34 проценти

Никола Осило
До 15:00 часот излезноста на вториот круг од претседателските избори изнесува 30,34 проценти. Гласањето се одвива мирно, непрекинато и без неправилности, информира на денешната прес-конференција...
Македонија

Tетовските општини до 13 часот со помала излезност во споредба со првиот круг

Никола Осило
Излезност од 10,42 отсто денеска се бележи во општина Тетово до 13 часот, додека на 21 април за истиот период имаше 16,71 отсто. Во општина...
Македонија ТОП СТОРИИ

ДИК: До 13 часот излезноста 20,73 отсто, гласањето без неправилности

Редакција
Одѕивот на гласачите до 13 часот на вториот круг од претседателските избори изнесува 20,73 отсто. Портпаролот на Државната изборна комисија (ДИК), Љупка Гугучевска на втората...
Македонија ТОП СТОРИИ

ДИК: Гласањето мирно, одѕивот до 10 часот 6,31 отсто

Редакција
Одѕивот на гласачите на вториот круг од Претседателските избори до 10 часот изнесува 6,31 отсто, соопшти на првата прес-конференција на Државната изборна комисија портпаролката Љупка...
Македонија ТОП СТОРИИ

Најнови податоци од ДИК: Излезноста 41.85%, Пендаровски освоил 323.892, Силјановска 319.364, а Река 79.921 гласови

Редакција
На вчерашните претседателски избори од запишаните 1.808.131 гласач, своето право го оствариле 755.816, односно излезеноста била 41.85 отсто, информира Државната изборна комисија (ДИК). Во Заклучокот...
Македонија ТОП СТОРИИ

ДИК: Излезeноста до 18:30 часот 39,71 отсто

Редакција
Одѕивот во првиот круг на Претседателските избори до 18:30 часот изнесува 39,71 отсто од обработени 91,54 проценти од избирачките места или на гласање излегле околу...
Македонија ТОП СТОРИИ

ДИК: 496.774 граѓани или 35,13 отсто гласале до 17 часот

Редакција
Излезноста во првиот круг на претседателските избори до 17 часот е 35,13 отсто, односно 496.774 гласачи од 70 отсто од обработените податоци, информираше портпаролката на...
Македонија ТОП СТОРИИ

ДИК: Излезноста на гласачите до 10 часот е 6,05 отсто

Редакција
До 10 часот на првиот круг од Претседателските избори излегле да гласаат 81.869 лица, односно 6,05 проценти, соопшти портпаролот на Државната изборна комисија Љупка Гугучевска....
Македонија ТОП СТОРИИ

100% обработени податоци: 36,91% граѓани излегле на референдумот, 609.813 граѓани гласале „за„

Редакција
На референдумот за името гласале 666.743 граѓани или 36,91 од вкупно запишаните во Избирачкиот список, соопшти Државната изборна комисија (ДИК) по преброени 100% од избирачките...
Македонија ТОП СТОРИИ

ДИК: Излезноста до 18:30 часот, 34,09%

Редакција
Државната изборна комисија (ДИК) на најновата прес конференција соопшти дека излезноста на референдумот до 18.30 часот е 34,09%, од 84,83% од обработените податоци. Општини со...