еМагазин

Tag : извоз

Бизнис

Извозот лани зголемен за 21,8 отсто, најмногу се тргувало со Германија и Грција

Редакција
Од Македонија минатата година се извезени стоки во вкупна вредност од  6.907.998.000 долари, што претставува пораст од 21,8 отсто во однос на 2017 година, објави денеска
Бизнис

Рекордна продажба на чоколадно млеко и павлака: Бимилк лидер на пазарот и во 2018 година

Редакција
Битолска млекара 2018 година ја завршува со позитивен раст на вкупната продажба и задржување на лидерската позиција во млечната индустрија. Како лидер на пазарот, компанијата
Бизнис

Раст на извозот од 23 проценти, а на увозот за 19,9% во првите десет месеци

Редакција
Вредностa на извозот на стоки од Македонија во периодот јануари – октомври годинава изнесува 5.734.882.000 долари (297.093.666.000 денари) и бележи пораст од 23 проценти во
Бизнис

„Реплек фарм“ секоје година во Русија го зголемува извозот за 10 до 15 отсто

Редакција
Амбасадорот на Руската Федерација во Македонија, Сергеј Баздникин заедно со Владимир Хрисанфов, советник за економски и трговски прашања во амбасадата и во придружба на Дејан
ЧИСТА ОКОЛИНА

Сите детали за еколошките налепници за возилата: Трошокот ќе биде на товар на граѓаните

Редакција
Црвена, жолта и зелена еколошка налепница на возилата, е новата мерка за аерозагадувањето која дeнеска ја најави, заменик-министерот за животна средина и просторно планирање Јани
Бизнис

Раст и на извозот и на увозот во септември

Редакција
Вкупно 11.640.243.000 американски долари изнесува трговска размена на Македонија за периодот јануари-септември 2018 година. Притоа, на извоз отпаѓаат 5.046.877.000 што е раст од 22,7 отсто во однос
Бизнис

Драстичен раст на извозот: „Алкалоид“ ги освојува пазарите во САД, Унгарија, Полска, Чешка…

Никола Осило
„Алкалоид“ АД Скопје во периодот јануари-септември оствари консолидирани продажби на готови производи и услуги во износ од 7,2 милијарди денари, а од вкупните консолидирани продажби
БАШ НИ Е ЌЕФ

Македонските вина на промоција во Сингапур

Редакција
Во Сингапур се промовираат македонските вина под слоганот „Богатство од стариот свет“, под покровителство на Министерство за земјоделство шумарство и водостопанство (МЗШВ). „На манифестацијата специјално
Бизнис

„Макпрогрес“ го освојува светот: Започнат извоз во Јужна Кореја

Никола Осило
Покрај многубројните држави во кои извезува, „Макпрогрес“ започна со извоз и во Јужна Кореја – нова земја каде потрошувачите може да вкусат од македонските производи
Бизнис

Годинава нема извоз на мед поради намаленото производство

Редакција
Вкупно 16 производители од повеќе градови низ Македонија учествуваат на 18. Денови на мед во Куманово. Манифестацијата се одржува на градскиот плоштад, а ја организира