еМагазин

Tag : извоз

Бизнис

Голем пораст на извозот на „Алкалоид“ во САД, Русија, Британија…

Редакција
Остварените консолидирани вкупни приходи на „Алкалоид“ АД Скопје во периодот јануари – декември 2019 година изнесуваат 10.348.719.000 денари и во споредба со остварените во истиот...
Бизнис

Корона вирусот може да затвори кумановски чевларски компании кои извезуваат во Северна Италија

Редакција
Претседателот на Здружението на текстилната и кожарската индустрија Ангел Димитров на денешната прес-конференција во Стопанската комора рече дека корона вирусот во Италија ќе погоди и...
ДОБРОСОСЕДСТВО

Шанса за јакнење на извозниот потенцијал на малите и средните претпријатија од Западниот Балкан

Редакција
За многу претпријатија од шесте земји на Западниот Балкан (WB6), извозот претставува еден од начините да го прошират своето работење. Со цел да се оствари...
Бизнис

Извозот лани бил зголемен за четири отсто во однос на 2018 година

Редакција
Лани извозот изнесувал 7.187.566.000 американски долари и бележи пораст од  четири проценти во однос на 2018 година, објави Државниот завод за статистика. Вредноста на увeзената...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Реплек Фарм“ ќе извезува екстракти од канабис за медицинска употреба под брендот „Каноил“ во САД

Редакција
„Реплек Фарм“ како пионер во производство на екстракти од канабис за медицинска употреба на глобално ниво е првата македонска компанија која го препозна овој потенцијал...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Стартуваше специјализираната платформа Извоз.МК

Редакција
Денеска стартуваше Извоз.МК, специјализирана платформа за промоција и поддршка на македонскиот извоз и македонските извозни компании. Главниот фокус ќе биде ставен на порталот www.izvoz.mk, кој...
Бизнис

Грција стана трет најголем трговски партнер на Македонија

Редакција
Во периодот јануари – октомври 2019 година, според вкупниот обем на надворешнотрговската размена, Македонија најмногу тргувала со Германија, Велика Британија, Грција, Србија и Бугарија, соопшти...
Бизнис

„Макканабис“: Владата итно да го врати законот за канабис, залихите од цветот ќе се исушат

Редакција
Итно враќање на Предлог законот за контрола на опојни дроги и психотропни супстанции денеска побараа од Здружението за одгледување на меицински канабис „Макканабис“ поради, како...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Алкалоид со раст на извозот за 19% и нето добивката за 26%

Редакција
Според единечниот Биланс на успех, во периодот јануари – септември 2019 година, продажбите на Алкалоид АД Скопје достигнуваат 6.305.476.687 денари, што е за 14% повеќе...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Уникатоста на „вранецот“ ги отвора вратите на македонското вино кон светските вински пазари

Редакција
Винската сорта „вранец“ е нераскинлив дел од винскиот идентитет на земјава, но и на целиот регион. Уникатноста на оваа автохтона сорта, неjзините карактеристики и потенцијал...