еМагазин

Tag : Канабис

Бизнис ТОП СТОРИИ

Бизнисот со канабис во Македонија „цвета“

Редакција
„Еуромедикус“ ДОО Кривогаштани е последната компанија која побара дозвола за одгледување на канабис за медицински цели. Станува збор за македонско-бугарска инвестиција со која се предвидува
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Твитер го „подбра“ Заев за Богоевски: Тоа што Крсто Мукоски ги отворил вратите од Собрание е негова лична работа

Никола Осило
Лавина реакции на социјалните мрежи има по изјавата на премиерот Зоран Заев во однос на случајот со пратеникот Павле Богоевски во која вели дека набавката
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

По признанието на Богоевски: Оставка или амнестија на сите осудени за набавка на масло од канабис

Никола Осило
Не стивнуваат реакциите во јавноста по вчерашното признание на пратеникот Павле Богоевски дека на последната аудио „бомба“ е неговиот глас, но дека не набавувал кокаин,
БАШ НИ Е ЌЕФ

Денеска се одржува „Конопфест 2019“: По изборите барање за декриминализација на канабисот

Редакција
Денеска се одржува Конопфест 2019 под мотото „Билка што живот значи“. Настанот е во Градски парк на два стејџа. „На Школка во Парк ќе се
Свет

Израел ќе извезува канабис за медицински цели

Редакција
Израелската Влада е подготвена да дозволи извоз на канабис во медицински цели, соопшти денеска Министерството за финансии на Израел. Министерствотро наведе дека со закон, за
Македонија

Со помош на полициското куче Хани, уапсен македонски државјанин во Грција со над 32 килограми канабис

Редакција
Грчката полиција, со помош на полициското куче Хани, на грчката страна од граничниот премин Богородица (Евзони) во петокот напладне, уапсила 36-годишен странски државјанин кој во
Бизнис

Капитал: Бизнисот со канабис во Македонија со потенцијал од милијарди евра

Редакција
Неделникот Капитал пишува дека бизнисот со канабис во Македонија има потенцијал од милијарди евра. Досега 13 компании имаат добиено одобренија за одгледување канабис за медицински цели
Македонија

Хелсиншкиот комитет: Притворот не е неопходна мерка за Моника Ристовска

Редакција
Хелсиншкиот комитет за човекови права смета дека одредениот 30-дневен притвор на активистката Моника Ристоска, позната како Моника Конопова, не е неопходен за водење на кривичната
Бизнис ТОП СТОРИИ

Македонија станува извозник на канабис

Никола Осило
Министерство за здравство подготвува предлог на закон за изменување и дополнување на законот за контрола на опојни дроги и психотропни супстанции. Предлог законот за изменување
Локално

Десет стебла „Канабис сатива“ откриени на фарма кај Струга

Никола Осило
На 23.08.2018 година во периодот од 17:30 до 19 часот, врз основа на судска наредба, полициски службеници извршиле претрес во фарма сопственост на К.М.(52) од