еМагазин

Tag : Канабис

БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Истражувањата покажуваат дека екстрактите од канабис имаат голем потенцијал во третманот на различни заболувања

Редакција
Најновите трендови и резултати од истражувањата за употребата на канабисот во медицински цели беше тема на вчерашниот едукативен настан, која се одржа под наслов „Клиничката...
Бизнис ТОП СТОРИИ

(Фото+Видео) Три фирми за медицински канабис останаа без лиценци

Редакција
На 11.08.2023 од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи – Единица...
Балкан ТОП СТОРИИ

Албанија ја легализираше употребата на канабис во медицински цели

Редакција
Албанскиот Парламент денеска ја легализираше употребата на канабис во медицински цели, потег – кој е силно критикуван од опозицијата, додека Владата верува дека дозволата за...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) Запленета дрога вредна шест милиони евра од фабрики за канабис во Кавадаречко и Битолско 

Редакција
Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција – Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи – Единица за недозволена трговија со дрога,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кривична за сопственик и вработени во фабрика за производство на масло од канабис во Краварии

Редакција
Секторот за внатрешни работи – Битола до битолското Основно јавно обвинителство поднесе кривична пријава против правно лице со седиште во битолското село Кравари и против...
Македонија

Кривична за фабрика за канабис од кумановско

Редакција
Полицијата во соработка со претставници на други надлежни институции денеска изврши претрес и контрола во подружница на правно лице за одгледување на канабис во медицински...
Бизнис

Nedcann започнува партнерство со KG systems и Balkan Greenhouse со цел да се унапреди одгледувањето на медицински канабис во Европа

Редакција
Nedcann, холандска компанија со седиште во Македонија која произведува медицински канабис од фармацевтски квалитет исклучиво во затворени услови и KG Systems, холандска компанија со повеќе...
Бизнис

Вевчани ќе добие фабрика за производство на медицински канабис

Редакција
Околу 50 лица ќе бидат вработени во новата фабрика за производство на медицински канабис, масло и други производи од канабис што наскоро ќе почне со...
Локално

Пронајдени над 200 стебла канабис кај Теарце

Редакција
На место викано „Лапуф“, атар на село Теарце, во близина на железничката пруга денеска полицијата пронашла над 200 стебла канабис. – Денеска во 14:30 часот...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Компаниите кои ќе одгледуваат канабис, 10% од нето-добивката ќе ја уплатуваат во Буџетот

Редакција
Владата на 88-та седница го утврди текстот на Предлог-законот за контрола на опојни дроги и психотропни супстанции, кој е усогласен со повеќе меѓународни акти. Една...