еМагазин

Tag : кандидати

Македонија

Детален преглед: МОН ги објави списоците од кандидатите примени во студентските домови

Никола Осило
Министерството за образование и наука ги објави резултатите од конкурсот за прием на студенти на додипломски студии во државните студентски домови и други објекти за
Македонија

(Видео) На финишот на кампањата: Силјановска-Давкова, Пендаровски и Река испија заедничко кафе

Редакција
Тројцата претседателски кандидати Гордана Силјановска Давкова, Блерим Река и Стево Пендаровски го испија првото заедничко кафе. Неформалното дружење се случи пред снимањето на последната дебата
Македонија ТОП СТОРИИ

Кандидатите за претседател на државата се обврзаа за фер и демократски избори

Редакција
На еден ден пред официјалниот почеток на кампањата за шестите претседателски избори, кандидатите за претседател на државата Блерим Река, Гордана Сиљановска Давкова и Стево Пендаровски
Македонија

Претседателските кандидати Река, Сиљановска Давкова и Пендаровски ќе потпишат Кодекс за фер и демократски избори

Редакција
Кандидатите за претседател на државата, Блерим Река, Гордана Сиљановска Давкова и Стево Пендаровски, денеска во просториите на Државната изборна комисија (ДИК), ќе потпишат Кодекс за
Македонија

Антикорупциска демантира дека синот на Мира Дизел незаконски се вработил во ЕЛЕМ

Редакција
Државната комисија за спречување на корупцијата информира дека се уште се прибира и обработува документацијата поврзана со отворените предмети за вработувањата со сомневање за непотизам
Македонија

Конвенција на ВМРО-ДПМНЕ: Почна гласањето, делегатите бираат меѓу деветте кандидати

Редакција
Делегатите на ВМРО-ДПМНЕ почнаа да гласаат за избор на еден од деветте пријавени кандидати за претседател на државата. На гласачките ливчиња кандидатите се испишани по азбучен
Македонија ТОП СТОРИИ

ВМРО-ДПМНЕ денеска на Конвенција избира претседателски кандидат: Деветмина во трка

Редакција
ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе го избере претседателскиот кандидат на Конвенцијата која ќе се одржи во Домот на култура „Браќа Миладиновци“ во Струга. Конвенцијата, како и претстојната кампања
Македонија

Денеска селекција, а утре избор на нови членови на Антикорупциската комисија

Редакција
Во Собранието денеска треба да се состане Комисијата за селекција, која треба да го изврши да го изврши рангирањето на кандидатите за идни членови на
Македонија

Од 57 кандидати ќе се избира седумчлената Антикорупциската комисија

Редакција
Вкупно 57 кандидати ќе се најдат во процесот за избор на седумчлената Антикорупциската комисија. Претседавачот со Комисијата за селекција на кандидатите, пратеникот Мухамед Зекири денеска
Македонија

Двајца од десетте можни кандидатии за претседател на држвата, чии рејтинг го мери СДСМ се Албанци

Редакција
Премиерот Зоран Заев и лидер на СДСМ, кој информираше дека во партијата се мери рејтингот на дестина можни кандидати за претседател на држвата, во емисијата „200“