еМагазин

Tag : Кичево-Охрид

Бизнис ТОП СТОРИИ

Автопатот Кичево-Охрид, кој се гради над 10 години, треба да биде завршен до крајот на 2026

Редакција
И официјално по десет години градење, новиот рок за завршување на автопатот Кичево-Охрид е 31. декември 2026 година. Денеска со 78 гласа „за“ и ниту...
Бизнис ТОП СТОРИИ

575 милиони евра потрошени за автопатот Кичево-Охрид, кој се уште не е завршен, открива Државна ревизија

Редакција
Државниот заводот за ревизија (ДЗР) во извештајот за работењето на Јавното претпријатие (ЈП) за државни патишта за 2022 година, меѓудругото открива дека за автопатот Кичево-Охрид,...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Синохидро“ доби рок до крајот на годината да го заврши автопатот Кичево – Охрид

Редакција
Кинеската компанија „Синохидро“ доби рок до крајот на годината да го заврши автопатот Кичево – Охрид, кој се гради 10 години. Ако тоа не се...
Локално ТОП СТОРИИ

Усмртен пешак на патот Кичево-Охрид

Редакција
61-годишен жител на дебарското село Могоче го загуби животот откако во него удрил „мерцедес“ на регионалниот пат Кичево-Охрид во населбата Горица, информираат од МВР. Мерцедесот...
Локално ТОП СТОРИИ

46-годишен маж загина откако возилото му излетало од патот Кичево-Охрид

Редакција
Едно лице загина во сообраќајна несреќа што се случила ноќеска околу еден час по полноќ на магистралниот пат Кичево-Охрид, кога патничко возило „Фолксваген Голф“, со...
Локално

Утре од 15:00 до 16:30 часот минирање на автопатот Кичево – Охрид

Редакција
На автопатот Кичево – Охрид утре ќе се изврши минирање во периодот од 15 до 16:30 часот, соопшти АМСМ. Сообраќајот на државните патишта се одвива...
Бизнис

Цената на автопатот Кичево-Охрид порасна за 179 милиони долари

Редакција
Собранието со 68 гласа „за“ денеска го изгласа Предлог-законот за гаранција на РСМ на обврските по договорот за заем за дополнително финансирање за проектот за...
Локално

Возачите да не го користат автопатот Миладиновци – Штип

Редакција
Автопатот Миладиновци – Штип, секција Миладиновци – Кадрифаково и Кадрифаково – Миладиновци, не е пуштен за сообраќај, се вршат проверки од безбедносен карактер и возачите...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Пробиен најголемиот друмски тунел во Македонија на автопатот Кичево-Охрид

Редакција
На автопатот Кичево-Охрид под под превојот Пресека, работниците на кинеската компанија „Синохидро“ го пробија најголемиот друмски тунел во Македонија. Тунелот е долг 1.996 метри. Тој почна да се...