еМагазин

Tag : кодекс

Македонија ТОП СТОРИИ

Кој не го потпиша Кодексот за фер и демократски избори

Редакција
Од вкупно 17 подносители на кандидатски листи за престојните парламентарни избори, седум денеска не го потпишаа Кодексот за фер и демократски избори. Кодексот не го...
Македонија ТОП СТОРИИ

Само Стевчо Јакимовски од претседателските кандидати не го потпиша Кондексот за фер и демократски избори

Редакција
Сите кандидати за претседател на Македонија, освен кандидатот на ГРОМ и градоначалник на скопски Карпош, Стевчо Јакимовски, денеска во просториите на Државната изборна комисија го...
Македонија ТОП СТОРИИ

Пратениците од власта не прифатија да се расправа за пријавата за повреда на Етичкиот кодекс за Џафери

Редакција
Со пет гласа „против“ и четири „за“ денеска на Комисијата за деловничко и мандатно имунитетни прашања не беше прифатен предлогот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ да се расправа...
Македонија

Антикорупциска: Артан Груби го прекршил кодексот за однесување на носители на јавни функции

Редакција
Антикорупциската комисија на денешната седница констатираше дека избраните и именуваните лица од страна на Владата, Фекми Јонузи, заменик-директор на КПУ Идризово, Абдул Селами, заменик – ...
Македонија

Владата побарала од функционерите и советниците писмена гаранција за етичко однесување

Редакција
Владата на една од последните седници ги задолжила носителите на извршни функции, во рок од 10 дена да потпишат писмена ијава со која потврдуваат дека...
Македонија

Претседателските кандидати Река, Сиљановска Давкова и Пендаровски ќе потпишат Кодекс за фер и демократски избори

Редакција
Кандидатите за претседател на државата, Блерим Река, Гордана Сиљановска Давкова и Стево Пендаровски, денеска во просториите на Државната изборна комисија (ДИК), ќе потпишат Кодекс за...