еМагазин

Tag : квартал

Бизнис

Резултатите од првиот квартал покажуваат силна прилагодена профитабилност на Окта

Редакција
Долготрајните инфлациски притисоци предизвикани од тековните геополитички тензии и енергетската криза продолжија да создаваат предизвици за економијата во текот на првиот квартал од 2023 година....
Бизнис ТОП СТОРИИ

Недвижностите поскапеле за 21,2% во третиот квартал годинава

Редакција
Цените на недвижностите во третиот квартал годинава во државава се зголемиле за 21,2 отсто, во однос на истиот квартал од минатата година. Во периодот јули-септември...
Бизнис

Извозот со раст од 29 отсто во првиот квартал

Редакција
Извозот на стоки од земјава во првиот квартал годинава бележи раст од 29 осто во однос на тој период лани, објави Државниот завод за статистика....
Бизнис

НБРМ: Во третиот квартал растот на економијата над очекуваното, во четвртиот продолжуваат поволните движења

Редакција
Растот на економијата во третиот квартал од минатата година е над проекцијата на Народната банка на Република Македонија, а НБРМ очекува поволните движења во економијата...
Бизнис ТОП СТОРИИ

БДП со раст од 3,1 отсто во вториот квартал

Редакција
Бруто домашниот производ (БДП) во второто тримесечје од годинава бележи раст од 3,1 процент, објави Државниот завод за статистика. Во првиот квартал годинава БДП имаше...