еМагазин

Tag : македонско

Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) Вратено македонското знаме на Кораб

Редакција
По примитивниот чин на група „планинари“ и Изет Шулку, за кој Министерството за внатрешни работи информираше дека не е македонски државјанин, македонското знаме повторно се...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Видео) Македонското знаме на Кораб заменето со албанско, примитивен чин на „планинари“

Редакција
Примитивен чин на група „планинари“ и извесен Изет Шулку на Кораб. Го симнале македонското знаме и ставиле албанско, а Шулку на својот Фејсбук профил пред...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Хрватскиот професор Калоѓера јавно бара македонско државјанство за него и сопругата

Редакција
Хрватскиот проф. д-р Горан Калоѓера, истакнат македонист, кој објавил дури 30 книги за Македонија, а ги основал и македонските студии во Риека, Хрватска, јавно на...
Македонија ТОП СТОРИИ

Македонските граѓани повеќе не мора да се откажат од матичното за да добијат германско државјанство

Редакција
Германскиот парламент ги усвои измените во Законот за државјанство, со кои се скратува рокот во кој доселениците можат да аплицираат за германско државјанство, но и...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(Видео) Во чест на 11 Октомври во Прилеп 1.200 ученици го формираа македонското знаме

Редакција
По пет години во Прилеп е возобновена прекрасната традиција на формирање на македонското знаме во центарот на градот, во чест на големиот македонски празник 11...
Македонија ТОП СТОРИИ

Илиноис е втора сојузна држава во САД што го прогласи септември за месец на македонското наследство

Редакција
Гувернерот на Илиноис Џеј Би Рицкер го прогласи септември 2023 за месец на македонско-американското наследство. Ова, како што пренесува Гласот на Америка на македонски, е...
Балкан ТОП СТОРИИ

(Фото) Бугарите се возбудија оти некој на својата тераса во Пловдив ставил македонско знаме

Редакција
Бура од реакции во Бугарија предизвика информацијата дека некој на својата тераса во Пловдив ставил македонско знаме. Информацијата ја објави бугарскиот портал Трафикњуз со наслов...
Македонија ТОП СТОРИИ

Онишченко за македонското државјанство: Го добив легално, имам и компанија во Македонија. а планирам и нови инвестиции

Редакција
Украинецот Олександар Онишченко во интервју за „Слободен печат“ вели дека за македонското државјанство чекал две години и дека го добил на легален начин, а во Македонија...
Македонија

Онишченко кој доби македонско државјанство пријавен на адреса во Пржино, никој никогаш не го видел

Редакција
Украинскиот политичар Олександр Онишченко, кој доби македонско државјанство се води на адреса во скопско Пржино, објави телевизијата Телма. Адресата му е заведена во избирачкиот список...
Македонија ТОП СТОРИИ

Избеган украински пратеник, кој е под санкции на САД, добил македонско државјанство и ја претставувал Македонија во коњички спортови

Редакција
Истражувачката мрежа Призма, објави дека Олесандр Онишченко, украински политичар, кој фигурира на листата на санкции на САД, во Македонија добил државјанство како истакнат спортист, кој...