еМагазин

Tag : марш

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Марш за правда по 3 години власт е јак апгрејт на вмровските контрапротести“: Твитер реакции

Редакција
Лавина различни реакции на социјалните мрежи за маршот на владејачката СДСМ, „Чекориме за правда“. Од партијата рекоа дека маршот бил организиран за градење силно, независно...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(ВИДЕО) „Нема воздух, нема мир“: Младите им одржаа лекција на старите на масовниот еколошки марш во Скопје

Редакција
Илјадници граѓани од цела Македонија вечерва во Скопје маршираа за чист воздух. Протестот е организиран од 40-тина граѓански здруженија, кои се дел од т.н. „Зелен...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

На Скопје денеска ќе му се случи #Зелена револуција: Марш за чист воздух, НЕ за загадувањето

Редакција
Обединети граѓански активисти од Скопје, Битола, Тетово, Гостивар, Струмица, Ново Село, Струга, Охрид и други градови и населени места, денеска организираат Марш за чист воздух...
Македонија

Синдикатот на културата утре ќе одржи протестен марш: Разочарување и незадоволство на вработените

Редакција
Синдикатот на културата утре ќе одржи протестен марш со цел да го изразат нивното незадоволство и разочарување од згазените социјални права на вработените во културата...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Недела на иднината: Излези на протест за чист воздух, акција, марш, блокада

Редакција
„О2 Иницијатива“ информира дека од утре започнува „Недела за Иднината“ со протест пред Влада, а завршува на 27 септември со марш кој ќе почне од...
Македонија ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Марш на гордоста: Со зурли и тапани побарана заштита на семејството и бракот

Редакција
Преку Декларација за заштита на бракот и семејството и мирен марш низ центарот на Скопје, 19 граѓански здруженија и неформални групи од граѓанско – верската...
Локално

МВР: Посебен сообраќаен режим за „Парадата на гордоста“ и маршот „Сведоштво за семејство“

Никола Осило
Со почеток во 12.00 часот утре во Скопје ќе се одржат марш „Парада на гордоста“ и „Сведоштво за семејство“ поради кои МВР најави посебен сообраќаен...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Во чест на Кочо Рацин: 13 планинари изодеа марш од 170 километри и пристигнаа на Лопушник

Редакција
Во чест на Кочо Рацин, 13 планинари изодеа марш долг 170 километри и пристигнаа на врвот Стог, Лопушник во чија што близина се наоѓа гробот...
Ретро

(Видео) Како изгледаше искачувањето на Мурато на Еверест: Марш на Пелистер во негова чест

Редакција
Планинари од државата и странство, организирани од планинарскиот спортски клуб-ПСК „Пелистер“-Битола, утрово учествуваат на традиционалниот планинарскиот марш посветен на првиот Македонец што го освои Монт...
БЕСПАРИЦА

Минимална плата од најмалку 13.800 денари побараа денеска работниците на маршот на ССМ

Редакција
Во годината во која се одвиваат активности за изготвување нов закон за работни односи Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) очекува да биде стожер на...