еМагазин

Tag : марш

Македонија ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Марш на гордоста: Со зурли и тапани побарана заштита на семејството и бракот

Редакција
Преку Декларација за заштита на бракот и семејството и мирен марш низ центарот на Скопје, 19 граѓански здруженија и неформални групи од граѓанско – верската
Локално

МВР: Посебен сообраќаен режим за „Парадата на гордоста“ и маршот „Сведоштво за семејство“

Никола Осило
Со почеток во 12.00 часот утре во Скопје ќе се одржат марш „Парада на гордоста“ и „Сведоштво за семејство“ поради кои МВР најави посебен сообраќаен
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Во чест на Кочо Рацин: 13 планинари изодеа марш од 170 километри и пристигнаа на Лопушник

Редакција
Во чест на Кочо Рацин, 13 планинари изодеа марш долг 170 километри и пристигнаа на врвот Стог, Лопушник во чија што близина се наоѓа гробот
Ретро

(Видео) Како изгледаше искачувањето на Мурато на Еверест: Марш на Пелистер во негова чест

Редакција
Планинари од државата и странство, организирани од планинарскиот спортски клуб-ПСК „Пелистер“-Битола, утрово учествуваат на традиционалниот планинарскиот марш посветен на првиот Македонец што го освои Монт
БЕСПАРИЦА

Минимална плата од најмалку 13.800 денари побараа денеска работниците на маршот на ССМ

Редакција
Во годината во која се одвиваат активности за изготвување нов закон за работни односи Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) очекува да биде стожер на
БЕСПАРИЦА ТОП СТОРИИ

Што ќе бараат работниците на денешниот марш за работнички права

Редакција
Протестни маршови во организација на повеќе синдикати ќе се одржат денеска во Скопје, како дел од одбележувањето на Меѓународниот ден на трудот 1 Мај, што
Локално

Кои улици ќе бидат затворени: Посебен сообраќаен режим заради синдикалниот марш

Редакција
По повод празникот на трудот „1-ви Мај“, односно заради закажаниот синдикален марш во организација на Сојузот на синдикати на Македонија, што ќе започне денеска во
Балкан ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) За што се пее во грчката “Македонија славна“

Редакција
Општиот впечаток во Македонија е дека во Грција не постојат песни за грчка Македонија. Воениот марш „Македонија славна“, кој деновиве е во фокусот поради прославата
Македонија

Заев: Жената ги заслужува сите денови во годината

Редакција
„Еднакви! Можеме!“ е слоганот на традиционалниот марш што се одржа денеска по повод Меѓународниот ден на жената, во организација на Форумот на жени на Социјалдемократскиот
Македонија

Жените на СДСМ на 9. март ќе маршираат за 8. Март: Зошто не се приклучија на маршот за правата на жените, па да ги слушнат барањата

Редакција
Традиционален марш по повод меѓународниот ден на жената 8. Март ќе се одржи денеска во Скопје, во организација на Форумот на жени на СДСМ. Маршот