еМагазин

Tag : Министерство за финансии

Бизнис ТОП СТОРИИ

„Пуцко петрол“ го доби тендерот на Министерството за финансии за набавка на масло за горење вреден 47.000 евра

Редакција
Министерството за финансии по распишаниот тендер за набавка на масло за горење склучи договор со друштвото за производство, трговија и услуги „Пуцко петрол“ увоз-извоз ДООЕЛ...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Министерството за финансии вработува пет лица, плата до 32.868 денари

Редакција
Агенцијата за администрација објави оглас за вработување на 5 државни службеници во Министерството за финансии. Се бараат кандидати за помошник раководител, помлади соработници и самостоен референт. Платите во...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Министерката Нина Ангеловска супер се „носи“ во новата улога: Моден стил скроен по нејзината харизма

Никола Осило
На многумина може да им се допаѓаат или да не им се допаѓаат новите даночни политики и олеснувања во сите финансиски сфери што ги спроведуваат...
БЕНЧМАРК

Меѓу-институционална работилница за користење на средства од ИПАРД 2014-2020 во Скопје

Редакција
Денес, 20. ноември 2019, во х. Холидеј Ин се одржува работилница за користење на средствата од Инструментот за претпристапна помош на Европската Унија за рурален...
Бизнис

Детален преглед: Што покажала анализата на Министерството за финансии за прогресивниот данок?

Никола Осило
Приходите кои можеле да се приберат од прогресивното оданочување и повисоката стапка на личен доход се помали за 51,2 отсто во однос на потенцијалот, покажува...
Македонија ТОП СТОРИИ

(Фото) Прв работен ден на министерката Нина Ангеловска: Три „опасни блондинки“ дискутираа за државните финансии

Никола Осило
Новата министерка за финансии Нина Ангеловска денеска го презема управувањето со Министерството за финансии. Министерката оствари средба со заменик-министерката за финансии Ширет Елези и со...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Без јавна расправа се „крчка“ нов Закон за данок на моторни возила

Никола Осило
Министерство за финансии почнува со процес на подготовка на предлог на Закон за данок на моторни возила и за таа цел бара од сите засегнати...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Владата го менува законот за данок на додадена вредност

Никола Осило
Министерството за финансии подготвува предлог на Закон за изменување и дополнување на Законот за данокот на додадена вредност поради потребата од прецизирање и појаснување на...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Тевдовски и Елези: Одлично функционираме како тим

Редакција
Министерот за финансии, Драган Тевдовски и неговата заменичка, Ширет Елези во разговор за еМагазин велат дека добро функционираат како тим. Има многу моменти во кои...
Бизнис

Американската стопанска комора: Не е погоден момент за воведување прогресивно оданочување

Редакција
Американската стопанска комора (АмЧам) смета дека не е не е погоден момент за воведување на прогресивно оданочување на личниот доход и реагира на непочитување на...