еМагазин

Tag : мобилен

Бизнис ТОП СТОРИИ

Кој има повеќе претплатници во мобилната телефонија, Телеком или А1?

Редакција
Според податоци на Агенцијата за електронски комуникации лани најмногу претплатници во мобилната телефонија имал А1, со удел од 48,11%, а втор е Македонски телеком, со...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

Со NLB Smart POS, мобилниот телефон станува ПОС терминал

Редакција
НЛБ Банка воведува нова услуга, целосно ново технолошко решение за прифаќање на бесконтактни плаќања со картички, NLB Smart POS, со кое трговците можат да го...
Техно ТОП СТОРИИ

Уверение за државјанство ќе можете да добиете и на е-маил и мобилен телефон

Редакција
Започнуваме со процесот на дигиталната трансформација на услугите за граѓаните во однос на издавање на уверение за државјанство на Македонија во електронска форма. Притоа, граѓаните...
Бизнис

Пренос на броеви: Граѓаните најмногу мигрираат кон мрежата на А1 Македонија

Редакција
Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) денеска отвори јавна расправа за Предлог правилникот за измена на Правилникот за преносливост на броеви. Од почетокот на опцијата за...
Македонија ТОП СТОРИИ

Русковска го повика Боки 13, доказите против неа за пристрасно работење за случајот „Меѓународен сојуз“, да ги достави до Јовески

Редакција
Обвинителката Вилма Русковска го повика Бојан Јовановски-Боки 13, ако има докази дека таа пристрасно работела тоа да го пријави во државното Јавно обвинителство. „Ако има...
Локално

Кривични пријави за монструми од Струмица: Силувал малолетничка додека другар му снимал со мобилен

Редакција
СВР Струмица поднесе кривична пријава против В.Ѓ.(28) од с.Баница, струмичко, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „подведување и овозможување полови дејствија“ и...
Техно

Samsung одбележа нова ера на иновации на виртуелниот настан “Life Unstoppable”

Редакција
Компанијата Samsung Electronics Co. Ltd. ги најави најновите достигнувања во полето на мобилните уреди, носечките уреди, ТВ, аудио и апаратите за домаќинство на виртуелниот настан...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Се подготува нешто ново и за првпат достапно на мобилен телефон, можете ли да погодите за што станува збор?

Редакција
Веќе извесен период низ македонските медиуми кружи реклама која ни го сврте вниманието, бидејќи најавува нешто што досега го немало на македонскиот пазар, а е...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Visa ја претставува ‘Visa Secure’ – нова програма за непречено плаќање и напреднато онлајн искуство

Редакција
Компанијата Visa, светски лидер во дигитални плаќања, ја претстави Visa Secure (порано позната како Verified by Visa), напредната програма за зголемување на безбедноста на онлајн...
Македонија ТОП СТОРИИ

Лицата во изолација во Македонија ќе се следат преку мобилна апликација

Редакција
Министерот за здравство, Венко Филипче на денешната прес-конференција информира дека лицата кои се во изолација ќе се следат преку мобилна апликација која во моментов се...