еМагазин

Tag : напади

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

78% од докторите пријавиле дека биле изложени на некаков вид насилство на работното место

Редакција
78% од докторите пријавиле дека биле изложени на некаков вид насилство на работното место, а 80% биле изложени на вербално насилство, покажуваат податоците на Лекарската...
Свет ТОП СТОРИИ

(Вознемирувачки видеа) Над 17.700 лица убиени во Газа, 70% се деца и жени

Редакција
Во досегашните напади на Израел на Појасот Газа според последните податоци на палестинското Министерство за здравство (од вчера), досега се убиени најмалку 17.700 лица во...
Свет ТОП СТОРИИ

Техеран предупредува за напади врз Иран, поради наводна поврзаност со Хамас

Редакција
Иран денеска предупреди за каков било обид за напад на негова територија по нападот на Хамас против Израел во текот на викендот. „Треба да знаете...
Свет ТОП СТОРИИ

Репортери без граници: Последните 20 години многу смртоносни за новинарите

Редакција
Во последните 20 години вкупно 1.657 новинари починале како резултат на нивната работа, соопшти меѓународната организација Репортери без граници (РСФ) од Германија. Повеќето од смртните...
Македонија ТОП СТОРИИ

Стејт департмент: Заканата од терористички напади во Македонија е „просечно висока“

Редакција
Главниот контратерористички проблем на Македонија во 2021 година беа враќањата на странските борци од Сирија и Ирак, се вели во најновиот извештај на Стејт департментот...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Од Бигорски манастир со љубов и молитва возвратија на нападите кон монашкото братство и сестринство

Редакција
Од Бигорски манастир со љубов возвратија кон нападите и клеветите кон братството и сестринството, од страна на митрополитот Преспанско-пелагониски и администратор Австралиски и Новозеландски г....
Локално ТОП СТОРИИ

МВР го демантира градоначалникот Костовски за зголемениот број на напади врз малолетници во автобусот 57

Редакција
Секторот за внатрешни работи Скопје при МВР најостро ги демантира дезинформациите објавени на Фејсбук профилот на Дарко Костовски, градоначалник на општина Бутел, дека во последниот...
Локално ТОП СТОРИИ

Нападите врз деца од Радишани и Бутел во автобусот 57 продолжуваат, градоначалникот Костовски бара итна реакција од МВР

Редакција
Нападите врз деца од скопските населби Радишани и Бутел во автобусот 57 на територијата на Општина Чаир, кои се враќаат од центар, продолжуваат, а градоначалникот...
Македонија

Одреден обвинител кој ќе постапува по предмети поврзани со безбедноста на новинарите

Редакција
Основниот јавен обвинител на Основното јавно обвинителство Скопје Гаврил Бубевски и јавната обвинителка Искра Хаџи Василева, која беше назначена да го следи и координира постапувањето...
Македонија ТОП СТОРИИ

Во моментот реакцијата на државата на евентуален кибер напад е на ниво на мртов коњ, вели директорот на ОТА

Редакција
Директорот на Оперативно техничката агенција ОТА, Зоран Ангеловски денеска информираше дека изработиле дигитален систем за пренос на класифицирани информации, кој е еден од најмодерните во...