еМагазин

Tag : Охридска банка

БАШ НИ Е ЌЕФ

Стабилно и долгорочно планирање со збогатената кредитна понуда на Охридска банка за физички лица

Редакција
Охридска банка ja проширува промотивната понуда на кеш, хипотекарните и станбените кредити од своето портфолио. Со воведување на нови промотивни услови, клиентите на Банката имаат...
Бизнис

Ќе има ли отпуштања на вработени со спојувањето на Охридска банка и Шпаркасе

Редакција
На денешната прес-конференција по повод спојувањето на Охридска и Шпаркасе банка, беше поставено прашањето за иднината на вработените, односно дали ќе има отпуштања со новата...
Бизнис

Шпаркасе групацијата купи 91,57 ја купи Охридска банка за 48 милиони евра

Редакција
На 4 ноември 2019 година беше извршена промена на сопственоста на Охридска банка АД Скопје, со што Штаермеркише Банка и Шпаркасен АГ официјално стана новиот...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Бранка Павловиќ поднесе оставка, Нина Неданоска, нов претседател на УО на Охридска банка

Редакција
Бранка Павловиќ, претседател на Управниот одбор (УО) на Охридска банка АД Скопје, поднесе оставка од функцијата член и претседател на УО на банката, информираат преку...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Извршена промена на сопственоста на Охридска банка АД Скопје

Редакција
По утврдување на успешноста на понудата за преземање на акции издадени од Охридска банка АД Скопје од страна на Штаермеркише Банка и Шпаркасен АГ, денеска...
Бизнис ТОП СТОРИИ

КХВ даде зелено светло за купувањето на Охридска банка од страна на Шпаркасе банка

Никола Осило
На ден 28.10.2019 година, до Охридска банка АД Скопје е доставено решение од Комисијата за хартии на вредност (КХВ) со кое се утврдува за успешна...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Охридска банка за девет месеци со добивка од 385,6 милиони денари

Редакција
Кумулативниот реализиран финансиски резултат за периодот од 1.1.2019 до 30.9.2019 година на Охридска банка АД Скопје изнесува 385,6 милиони денари, информира Банката преку Македонската берза....
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Макрон бара инвестиции во Македонија во период кога Сосиете Женерал си заминува од земјава

Никола Осило
Лицемерни и иронични се изјавите на францускиот претседател Емануел Макрон со кои се обиде да ја оправда блокадата на датумот за преговори за Македонија и...
Бизнис

Охридска банка го откажа закажаното Собрание на акционери

Никола Осило
Охридска банка АД Скопје преку Македонската берза информира дека се повлекува јавниот повик за 43. седница на Собранието на акционерите на банката. „Истовремено се повлекуваат...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Австријци го „запоседнаа“ Надзорниот одбор на Охридска банка во пресрет на продажбата на Шпаркасе

Никола Осило
Охридска банка, која е дел од француската групација Сосиете Женерал менува тројца клучни членови на Надзорниот одбор на банката во „предвечерието“ на продажбата на банката...