еМагазин

Tag : Општина

НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Две куќи, стан, три автомобили, земјиште: Каков имот пријавил Нефи Усеини, чија пицерија во Охрид стана топ тема

Редакција
Советникот на ДУИ во Општина Охрид, Нефи Усеини се најде во фокусот на јавноста откако пред неколку дена отвори пицерија во заштитетна зона од УНЕСКО
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Најубаво на странциве што идат кај нас да им кажеме сами да си носат знаме“: Твитер реакции за дочекот на францускиот амбасадор Тимоние во Охрид со холандско знаме

Редакција
Францускиот амбасадор во Македонија, Кристијан Тимоние, во Општина Охрид наместо со француско, беше пречекан со знамето на Холандија. Информацијата предизвика низа реакции во јавноста и
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„A дивите „тераси“ звани галии во Вардар, кога ќе ги рушат“: Твитер реакции за најавата за рушење на тераси на 20 кафе барови, гостилници и ресторани

Редакција
Од скопската Општина Центар најавија рушење на тераси на над 20 кафе барови, гостилници и ресторани, поради тоа што истите биле нелегално поставени. Информацијата предизвика
Македонија

Општина Охрид: Забелешките на УНЕСКО ја покажуваат фактичката состојба на Охридскиот регион

Редакција
Забелешките наведени во нацрт-извештајот на УНЕСКО што ќе бидат разгледувани на 43-тата сесија на Комитетот за културно наследство што ќе се одржи наредниот месец во
Локално ТОП СТОРИИ

(Фото) И Богданци има џиновско велигденско јајце

Редакција
И во Богданци, како и во Свети Николе во центарот на Општината за големиот христијански празник Велигден, е поставено големо велигденско јајце. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ (Галерија)
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Владата подарува луксузни возила: „Јагуар“ на општина Тетово, „Ауди А6“ на општина Куманово, „БМВХ5“ на Министерството за одбрана….

Никола Осило
Владата на една од последните седници донела одлука за отстапување на 16 запленети возила луксузни возила, комбиња, багер и трактор на повеќе општини, министерства и
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Фото) Зградата на општина Велес стана енергетски ефикасна

Редакција
Во зградата на Општина Велес комплетно се завршени активностите за вградување на котли на пелети, информираат од Општината. Во котларницата на објектот е демонтирана старата
Локално

Кривична пријава за поранешен секретар на Општина Сопиште

Редакција
Против Б.Д.(69) од Скопје, поранешен секретар на Општина Сопиште, поднесена е кривична пријава од страна на Секторот за внатрешни работи Скопје, поради постоење основи на
ЧИСТА ОКОЛИНА

Општина Охрид тврди дека постапката за легализација на дивоградби е согласно позитивната законска регулатива

Редакција
Општина Охрид ги отфрла обвинувањата наведени во денешното соопштение на неформалната Граѓанска иницијатива „Охрид СОС“ за наводна незаконска и нетранспаретна постапка во врска со легализација
Македонија ТОП СТОРИИ

Детали од Обвинителство за Јакимовски: „Масакр“ на буџетот на Општина Карпош

Редакција
Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција до судијата на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 Скопје,