еМагазин

Tag : Општина

Бизнис ТОП СТОРИИ

Општина Охрид вработува десет лица, плата до 33.420 денари

Никола Осило
Агенцијата за администрација објави оглас за вработување на 10 државни службеници во Општина Охрид. Се бараат кандидати за раководители, советник, помлади соработници, виш референт… Платите во завиност од...
Македонија ТОП СТОРИИ

Антикорупциска бара Мерко кривично да се гони за набавка на луксузно возило, вредно 66,7 илјади евра

Редакција
Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) денеска иницираше поведување постапка за кривично гонење пред недлежното Јавно обвинителство за градоначалникот на Општина Струга, Рамиз Мерко,...
Македонија

На судењето за насилството пред Општина Центар сослушани двајца сведоци на одбраната

Редакција
Судењето за насилствата пред Општина Центар во јуни 2013 година продолжува на 18 ноември откако денеска постапката почна одново поради истек на 90 дена од...
Македонија

Судењето за насилството пред Општина Центар почна од почеток

Редакција
Судењето за насилството пред Општина Центар во јуни 2013 година денеска почна одново поради истек на 90 дена од одржување на последното рочиште. Случајот го...
Локално

Кои документи Ви се потребни за алицирање: Општина Аеродром доделува субвенции за инвертер клими

Редакција
Општина Аеродром денеска објави јавен повик за надоместување на дел од трошоците направени при набавка на инвертер клими, што ќе се реализира по принципот „прв...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Гест за почит на општина Кавадарци: Обезбедена помош за девојче кое остана без двајцата родители

Никола Осило
Градоначалникот Митко Јанчев, Советот на Општина Кавадарци и вработените во локалната самоуправа доделија вредносен ваучер во износ од 247.808 денари на девојче кое остана без...
Македонија ТОП СТОРИИ

„Само во Македонија“: Нефи Усеини повика на протест за рушење на дивоградбите пред општината во која е советник

Редакција
Бизнисменот Нефи Усеини, кој е член на Советот на Општина Охрид, на Фејсбук ги повикува граѓаните на протест пред Општината Охрид против уривањето на дивоградбите....
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Нискоградба Битола“ го доби тендерот за изработка на колектор за фекално отпадни води за Бегова чешма вреден 233.000 евра

Никола Осило
Општина Битола по распишаниот тендер за изработка на колектор за фекални отпадни води за Бегова чешма склучи договор со КЈП „Нискоградба – Битола“. Вредноста на...
Бизнис

Угостителите од Охрид се пишманија за најавите за самоиницијативно уривање на дивоизградените платформи на брегот на езерото

Редакција
Охридските угостители ретерираат од најавите дека самоиницијативно ќе ги отстранат дивоизградените платформи поставени пред нивните кафулиња и ресторани на брегот на езерото. Во дописот испратен...
Бизнис

„Оне.Вип“ го доби тендерот на општина Битола за телекомуникациски сулуги вреден 63.000 евра

Никола Осило
Општина Битола по распишаниот тендер за набавка на телекомуникациски услуги за мобилна телефонија и интернет склучи договор со друштвото за комуникациски услуги „Оне.Вип“ ДООЕЛ Скопје....