еМагазин

Tag : општини

Бизнис

Која од општините потрошила најмногу пари за новогодишно украсување

Редакција
За разлика од претходната година кога улиците и плоштадите за Новата година ги красеа градот Скопје и 18 општини во вкупна вредност од 474 илјади...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Општините за новогодишно украсување потрошиле 615 илјади евра: Најголем дел од парите за една фирма

Редакција
Центарот за граѓански комуникации ја објави базата на податоци за сите тендери на локалните власти за новогодишно украсување за дочекот на 2019 година. Базата на...
Техно

Повеќе од половината од општините активни и на Фејсбук

Редакција
Сите 81 општина имаат официјални веб-страни, додека 52 општини имаат своја страна/профил на Фејсбук, покажува анализата направена во периодот помеѓу 15 и 30 декември 2018...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Ребаланс: До кога буџетот ќе го празнат општини, фондови, јавни претпријатија…

Никола Осило
Собранието вчера го усвои ребалансот на буџетот со кој парите предвидени за капитални инвестиции беа реалоцирани и тоа речиси 50 милиони евра за да се...
Македонија

Заев: Мораме да создадеме начин како да ги заловуваме кучињата кои растат во огромен број

Редакција
Премиерот Зоран Заев најави можни законски измени за справување со бездомните кучиња по последната трагедија што вчера се случи во Гостивар кога 17-годишна девојка падна...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Детален преглед: Топ пет најзадолжени општини

Никола Осило
Заклучно со септември, годинава дури 1.011 министерства, општини, јавни претпријатија, обвинителства, училишта и други субјекти кои работат под капата на државата или на локалната управа...
Бизнис

Кои се општините кои склучиле најголем број на јавни набавки и колку тоа ги чинело граѓаните

Редакција
Вкупната вредност на јавните набавки на општините во Македонија лани изнесувале 80 милиони евра, а биле реализирани 2.737 јавни набавки, покажува базата на податоци со сите...
Бизнис ТОП СТОРИИ

„Пуцко петрол“ склучил 29 договори за јавни набавки во вредност од три милиони евра

Редакција
Центарот за граѓански комуникации ја објави базата на податоци со сите набавки на општините во 2017 година. Базата ги содржи сите 2.737 договори за јавни набавки...