еМагазин

Tag : превоз

Локално ТОП СТОРИИ

Автобусите на ЈСП продолжуваат да возат

Редакција
Советот на Град Скопје денеска на втора вонредна седница со 25 гласови „за” донесе одлука да се исплатат субвенции од 11 милиони евра на Јавното...
Локално ТОП СТОРИИ

Скопје останува без јавен превоз

Редакција
На денешната вонредна седница на Советот на Град Скопје не се донесе одлука за исплаќање на субвенциите од 11 милиони евра за Јавното сообраќајно претпријатие...
Локално ТОП СТОРИИ

Јавниот превоз за празниците ќе функционира по неделен возен ред

Редакција
Во недела (31.12.2023 година) и понеделник (1.01.2024 година) јавниот превоз ќе функционира по неделен возен ред, при што на 1. јануари првите вклучувања на возилата...
Локално ТОП СТОРИИ

Штип од денеска добива јавен градски превоз

Редакција
Јавниот градски превоз низ градот Штип, но и низ приградските населби и до селата во Општина Карбинци почнува од денеска. Директорот на ЈП „Стипион“, Панче...
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

Се укинуваат дозволите за превоз на товар и патници меѓу Србија и Македонија

Редакција
Превозот на товар меѓу Србија и Македонија, што се врши во или од трети земји, со еколошки возила, ќе се либерализира, односно ќе биде ослободен...
Локално ТОП СТОРИИ

Градот Скопје утре ќе распише нов повик за вклучување на приватните автобуски превозници во јавниот превоз

Редакција
Утре ќе биде распишан нов повик за вклучување на приватните автобуски превозници во јавниот превоз во главниот град, потврдуваат за МИА од Град Скопје. Претходно,...
Македонија

Изречени 38 санкции за автобуси што вршат превоз на ученици

Редакција
Во текот на вчерашниот ден, во периодот од 06 до 10 часот на територијата на државава е спроведена акциска контрола на возила што вршат јавен...
Македонија

Изречени 38 санкции за автобуси што вршат превоз на ученици, 13 упатени на вонреден технички преглед

Редакција
Полицијата денеска во периодот од 06:00 до 10:00 часот на територијата на државава спроведе акциска контрола на возила што вршат јавен превоз на ученици. Како...
Македонија ТОП СТОРИИ

Санкционирани 67 автобуси кои вршат превоз на ученици, 17 упатени на вонреден технички преглед

Редакција
Во текот на вчерашниот ден (25.01.2023) во периодот од 12 до 16 часот на територијата на Македонија спроведена е акциска контрола на возила што вршат...
Локално ТОП СТОРИИ

Никој не се јавил на повикот за превозници, ЈСП ќе продолжи со сопствен капацитет да го извршува јавниот превоз, велат од Град Скопје

Редакција
По истекување на рокот за пријавување на јавниот повик за приватните автобуски превозници за линиите 9,11 и 12, од Град Скопје за МИА информираат дека...