еМагазин

Tag : Прочка

ЖИВОТ

Силјановска: Прочка ме враќа во детството, но суштината ја разбрав кога пораснав

Редакција
Претседателскиот кандидат Гордана Силјановска Давкова на нејзиниот фејсбук-профил пишува дека Прочка ја враќа во детството, ама неговата вистинска суштина ја разбрала дури кога пораснала. „Бидејќи,...
Локално ТОП СТОРИИ

(Фото) Креативност, традиција и мајтап на карневалот „Прочка 2019“ во Прилеп

Редакција
Бројни маски, поединечни и групни, со учесници од разни возрасти, од повеќе градови од Македонија, беа дел од овогодинешново издание на карневалот „Прочка 2019“ во Прилеп....
ЖИВОТ

Митрополит Струмички Наум за Прочка: За вистински да простиме, треба да сме свесни за гревот 

Редакција
Прочка е ден одреден од Црквата кога треба да побараме простување од нашите ближни, од оние на кои свесно или несвесно сме им згрешиле, и...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Видео) Заев за Прочка: Им простив на луѓето кои држеа пиштол, веројатно немаа храброст и чиста мета

Редакција
Во духот на простувањето и помирувањето во државата, јас сум многу транспарентен и ги кажувам своите ставови. На луѓето кои држеа пиштол и веројатно немаа...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Прочка е смислата на верата: Прости и нека ти биде простено

Редакција
Денеска верниците го прославуваат големиот христијански празник Прочка или Велики Поклади на кој верниците треба да си простат меѓу себе пред почетокот на Велигденскиот пост....