еМагазин

Tag : работни

Бизнис ТОП СТОРИИ

Издадени неколку работни дозволи за лица од Непал и Пакистан да работат во Македонија: Почна „увозот“ на работници

Редакција
Од почетокот на годинава заклучно со вчера од страна на Агенцијата за вработување (АВРСМ) дадени се позитивни мислења за издавање работна дозвола за странец до...
Македонија ТОП СТОРИИ

И Бугарија ги формираше работните групи за соработка со Македонија

Редакција
И бугарската Влада ги формира работните групи за соработка со Северна Македонија, кои треба да го интензивираат процесот на приближување и да го отворат патот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кој се е дел од владините работни групи за продлабочување на соработката со Бугарија

Редакција
Владата на седница го донесе Решението за назначување на копретседавачи и членови во заедничките меѓувладини работни групи за продлабочување на билатералната соработка меѓу Македонија и...
Бизнис

Во третиот квартал 8.595 слободни работни места, најмногу во услужните дејности и продажба

Редакција
Во третиот квартал годинава имало 8.595 слободни работни места, а најголем број, 2.550, се во петтата група занимања – Работници во услужни дејности и продажба....
ДОБРОСОСЕДСТВО ТОП СТОРИИ

Од наредната година Србија, Македонија и Албанија со единствена работна дозвола

Редакција
Граѓаните на Србија, Северна Македонија и Албанија од идната година може да се сметаат на единствена работна дозвола и единствен информативен систем, соопшти денеска претседателот...
Бизнис

Најмногу слободни работни места во услужните дејности и продажбата

Редакција
Во второто тримесечје од 2021 година стапката на слободни работни места изнесува 1,78 отсто, соопшти Државниот завод за статистика. Најголем број слободни работни места, 3.690,...
Бизнис

Најмногу слободни работни места има во услужни дејности и продажба

Редакција
Во првото тримесечје од 2021 година стапката на слободни работни места изнесува 1,58 проценти. Најголем број слободни работни места – 2.103 има во петтата група...
БЕСПАРИЦА

Работниците да не потпишуваат бланко документи за отказ на договорите за работа, апел од Синдикатот на работниците од угостителството и туризмот

Редакција
Синдикатот на работниците од угостителството и туризмот (СУТКОЗ) при Сојузот на синдикати на Македонија реагира на информациите дека најголем дел од угостителите ги одјавиле работниците....
Свет

ОН: Лани изгубени четири пати повеќе работни места отколку во светската финансиска криза во 2009 година

Редакција
Обединетите нации (ОН) во својот последен извештај наведуваат дека поради пандемијата на коронавирусот минатата година во светот биле изгубени четири пати повеќе работни места отколку...
Македонија

Владата поништи решенија донесени од министерот Чулев за прераспределба на работни места

Редакција
Владата на синоќешната седница донесе одлука за поништување на решенијата за распоредување на работно место, донесени од министерот за внатрешни работи Наќе Чулев. Со решенијата,...