еМагазин

Tag : Ресен

Локално

Несекојдневна кражба: Им „здиплил“ над 26.000 килограми јаболка

Редакција
На 20.01.2020 во СВР Битола, З.Ј. од Ресен пријавил дека во период од 18.01.2020 до 20.01.2020 во магацин на поранешна фабрика на ул.„29 Ноември“, непознат сторител  насилно...
Локално

Баксуз ресенчанец: Завршил во болница откако се акнал во столб со украдено „Берлинго“

Никола Осило
На 13.08.2019 во 04,00 часот било пријавено дека во Ресен на улицата „Борис Кидрич“ во правец на с.Царев Двор патничко моторно возило „Цитроен Берлинго“ со...
Македонија

Во Охрид, Струга, Битола и Ресен почуствувани земјотреси кои се случија во грчко Кожани

Редакција
Двата земјотреси што се случија денеска во Кожани, соседна Грција беа почуствувани и во Охрид, Струга, Битола и Ресен. Епицентарот на земјотресите биле на 220...
Локално ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) По невремето во Преспа: Автокапот Крани како погоден од ураган

Редакција
Ден по големото невреме во охридско-преспанскиот регион автокапот Крани на Преспанското езеро изгледа како да е погоден од ураган. На Твитер видео сподели новинарот Фуркан...
Локално

(Фото) Се утврдуваат штетите во Преспа: Се расчистуваат патиштата, домаќинствата се враќаат во нормала

Редакција
По вчерашното катастрофално невреме кое зафати дел од Преспа и преспанското крајбрежје, денеска на терен заедно со пожарникарските служби и Дирекцијата за заштита и спасување...
Локално ТОП СТОРИИ

(Галерија) Скршени кампови, превртени тенди, откорнати дрвја: Невремето направи пустош во Љубаништа

Редакција
Невремето што вчера го зафати Охридско-Преспанскиот регион, остави пустош зад себе. Кампот Љубаништа буквално беше руиниран. Ветрот ги скрши приколките, ги откорна тендите и дрвјата....
Локално

Полицијата заплени 23 килограми марихуана кај Ресен, едно лице во бегство

СВР-Битола информира дека синоќа околу 22:00 часот на патот меѓу селата Стење-Царев Двор, во близина на селото Козјак, ресенско, по добиени оперативни сознанија, полициски службеници...
Локално

Нечовечна измама во Ресен: „Вработен во ПИОМ“ му зел 3.000 денари за набавка на инвалидска количка

Никола Осило
На 13 март во Полициската станица Ресен, 65-годишен жител на Ресен пријави дека на 06 март бил измамен од непознато лице, информира МВР. Според пријавеното,...
Локално

Полицајци морале да пукаат за да спасат жива глава пред диско во Ресен

Никола Осило
Надворешната канцеларија за криминалистички работи Ресен поднесе кривична пријава против Ц.К.(25) од село Волкодери, ресенско за сторено кривично дело „напад врз службено лице во вршење...