еМагазин

Tag : шума

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Од денеска укината делумната забрана за движење во шуми

Редакција
„Национални шуми“ информира дека согласно нивното барање од 27 септември, Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство издаде согласност за укинување на делумната забрана за движење...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Казни од од 1.500 до 2.000 евра: Воведена делумна забрана за движење во шума од 6 до 20 часот

Редакција
Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ) по барање на ЈП „Национални шуми“ даде согласност за воведување делумна забрана за движење во шумите и шумското...
Македонија

Од утре се воведува делумна забрана за движење во шуми и шумско земјиште

Редакција
Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство по барање на ЈП „Национални шуми“ – Скопје, согласно член 57 став 2 од Законот за шумите, даде согласност...
Балкан

Голем шумски пожар на Халкидики, во непрооден дел во областа Мола Калива

Редакција
Голем шумски пожар избувна утрово во непрооден дел во областа Мола Калива кај Касандра на првиот крак на Халкидики, а во тек се напори огнените...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Штетата од пожарите огромна: Изгореле 442.074 метри кубни дрвна маса

Редакција
Владата на седница го разгледа Извештајот на ЈП Национални шуми за штетите од пожарите заклучно до 15 август во кој се констатира дека од вкупно...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Се укинува забраната за движење во шуми: Засилени контроли за спречување пожари на отворено

Редакција
Се укинува забраната за движење во шуми и шумски предели, одлучи Владата. За заштита и за спречување пожари на отворено, ќе се спроведуваат засилени контроли...
Македонија ТОП СТОРИИ

Евакуирани жители на неколку куќи од Кокино: Гори борова, дабова и нискостеблеста шума

Редакција
Пожар веќе втор ден беснее над Кокино, Општина Старо Нагоричане, информираа денеска надлежните од РЦУК Куманово. Зафатена е борова, дабова нискостеблеста шума, поголема површина. –...
Локално

Го погодиле со куршум додека се шетал во шума

Редакција
На 08.11.2020, Х.В.(63) од с.Десово, Ропотово, пријавил дека на место викано „Борој“, помеѓу селата Дреновци и Десово, додека се движел во шумата, бил погоден од...
Локално

Кратовчанец предизвикал пожар од небрежност: Горел негов имот и на соседите

Редакција
Одделението за внатрешни работи Кратово поднесе кривична пријава против З.К.(51) од Кратово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „предизвикување општа опасност“, информира...
Македонија

Од утре се укинува забраната за движење во шума и на шумско земјиште

Редакција
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ), Трајан Димковски, на барање на ЈП „Национални шуми“ ја отповика забраната за движење во шума и шумско земјиште...