еМагазин

Tag : шума

ЖИВОТ

Планинарите и рекреативците бараат укинување на забраната за движење во шума

Редакција
Работната група против забраната за движење во шума со над 1.100 членки – организации и физички лица денеска соопшти дека испратила писмени реакции до Владата...
Македонија

Граѓани покренаа петиција против забраната за движење во шума

Редакција
Граѓани преку онлајн платформата change.org покренаа петиција против забраната за движење во шума и на шумско земјиште од 6 до 20 часот, која започнува да...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Во црква може, во шума не може: Чудната логика предизвика „социјален пожар“

Редакција
Голем број граѓани на социјалните мрежи реагираа на вчерашната одлука да се воведе забрана за движење во шума и на шумско земјиште од 06:00 до 20:00...
Локално

Само во Македонија: Опустошиле шума за да си пробијат пат без дозвола

Редакција
СВР Тетово поднесе кривична пријава против И.А. (61) и З.Ш.(71), двајцата од с.Форино, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „пустошење на шума“...
Локално

Четворица жители на Радовиш опустошиле шума

Редакција
Полициската станица Радовиш поднесе кривична пријава против Ј.Ф.(23), Д.С.(30), Д.Џ.(24) и Б.Б.(20), сите од Радовиш, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „пустошење...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Видео) Горат „белите дробови“ на планетава: Во Амазон пожар на територија голема колку Велика Британија

Редакција
До несогледливи последици по населението во светот може да доведат големите шумски пожари што го зафатија Амазон. Сателитските снимки покажуваат дека гори шума на површина...
Локално

Охриѓанец и удрил секирата на Галичица: Опустошил шума

Редакција
СВР Охрид поднесе кривична пријава против Д.Ч.(60) од Охрид поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ,,пустошење шума“ и ,,узурпација на недвижности“, информира...
Локално

Исекол 400 дабови стелба од туѓа шума

Редакција
Полициската станица Кичево поднесе кривична пријава против Ш.И.(30) од кичевското село Туин поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „пустошење на шума“, информира...
Македонија

Укината забраната за движење во шуми и шумски подрачја

Редакција
Укината е забраната за движење во шуми и шумски подрачја што беше во сила од 29-ти минатиот месец поради појавата на голем број пожари. Министерството...
Локално

Ги фатиле на дело како пустошат шума

Редакција
Полициската станица Радовиш поднесе кривична пријава против С.А.(29), Ш.A.(35), Е.К.(21), сите од Радовиш и против Н.Б.(20) од Штип поради постоење основи на сомнение за сторено...