еМагазин

Tag : петиција

Локално

Родителите од Дебар Маало со петиција бараат повеќе полицајци каде што се собираат младите

Редакција
Општина Центар дава целосна поддршка на петицијата потпишана од група граѓани/родители чии што деца учат во ОУ „Коле Неделковски“ во Општина Центар Скопје, информираат од...
Македонија

„Огнената група“ со онлајн петиција ќе бара разрешување на министрите од ДУИ

Редакција
Со петиција на интернет „огнената група“ на ДУИ вели дека ќе почне обид за разрешување на Артан Груби и на владини министри. Ова вчера го...
Македонија ТОП СТОРИИ

Петиција за поддршка и потпишување на Прогласот за заштита на македонскиот јазик и книжевност

Редакција
По големиот интерес за поддршка и потпишување на Прогласот за заштита на македонскиот јазик и книжевност и на македонистиката, којшто вчера го објавија млади македонисти,...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Петиција за преименување на улицата каде се наоѓа Руската амбасада во “Украинска“

Редакција
На Интернет се споделува и потпишува петција за преименување на улицата каде се наоѓа Руската амбасада во Скопје во улица “Украинска“. Оваа улица моментално се...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Масовно се потпишува петција против изградба на кули кај „Холидеј ин“, се огласи и инвеститорот МГ Фешен

Редакција
Граѓаните масовно се потпишуваат на петцијата против изградба на неколкуте висококатници на просторот кај паркингот кај хотелот „Холидеј ин“ во Скопје. Петицијата е упатена до...
Забава

Речиси 20 илјади граѓани ја потпишале петицијата Гарванлиев да не ја преставува Македонија на Евровизија

Редакција
Петицијата Васил Гарванлиев да не ја преставува Македонија на Евровизија до утринава ја потпишале 19.310 граѓани. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ (ВИДЕО) Кој е Васил Гарванлиев, македонскиот преставник...
ЧИСТА ОКОЛИНА

Охрид СОС собраа 5.522 потписи за итни мерки за спас на Преспанско Езеро

Редакција
На 27 ноември 2020 година до Владата и Министерството за животна средина и просторно планирање (МЖСПП) поднесовме 5.522 потписи од петицијата: “Барање за преземање итни...
ЖИВОТ

Петиција: Детската болница Козле да се преименува во Трајче Нешковски, неодамна починатиот млад лекар

Редакција
На социјалните мрежи се споделува петиција во која се бара детската клиника Козле да се преименува во Трајче Нешковски, неодамна починатиот млад лекар. „Како Здружение...
Македонија

Родители преку онлајн петиција бараат далечинска настава

Редакција
Родители преку онлајн петиција, која досега ја потпишале 2.000 граѓани, бараат учебната година од 1 септември да се одвива со далечинско учење, а ова барање особено...
Македонија

Граѓани покренаа петиција против забраната за движење во шума

Редакција
Граѓани преку онлајн платформата change.org покренаа петиција против забраната за движење во шума и на шумско земјиште од 6 до 20 часот, која започнува да...