еМагазин

Tag : амбасада

Свет

Службеник на американската Амбасада фатен со бомба на аеродром во Москва

Редакција
Портпаролот на Стејт департментот изјави дека гранатата која била пронајдена на московскиот аеродром Шереметјево во багажот на вработен во американската Амбасада не била опасна. –
Политика ТОП СТОРИИ

САД почнуваат да го користат новото име Република Северна Македонија

Редакција
Владата на Соединетите Американски Држави добила официјално известување за промената на името на државата во Република Северна Македонија, информираат од Амбасадата на САД во Скопје.
Политика

Ќе отвориме амбасада во Атина и генерален конзулат во Солун, но кога ќе станеме Република Северна Македонија

Редакција
Владата на Република Македонија донесе одлука за отворање амбасада на Република Северна Македонија во Република Грција со седиште во Атина. Одлуката, како што соопшти владината
Политика

Турција за скандалозна ја смета одлуката весникот „Заман Македонија” да добие пари од државата

Редакција
Весникот „Заман Македонија” кој е поврзан со терористичката организација ФЕТО, во рамки на Програмата за поддршка за печатење и дистрибуција на печатените медиуми за 2018
Бизнис

Германска амбасада во Скопје: Не е точно дека од 1 јануари може да се работи во Германија без работна виза

Редакција
Германската амбасада во Скопје информира дека не се точни известувањата во некои медиуми за нов закон влезе во сила од 1 јануари 2019 година со кој
Политика ТОП СТОРИИ

Министерот Димитров за информациите дека бил „заштитен извор“ на Американците: Ми извадиле стари информации

Редакција
Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на својот Фејсбук профил регираа на информацијата која првично се рашири по социјалните мрежи, а потоа и во медиумите
Политика

Унгарската амбасада во Тирана не сака да коментира дали Груевски минал една ноќ во амбасадата

Редакција
Унгарската амбасада во Тирана ниту ја потврдува, ниту ја демантира информацијата на некои регионални медиуми дека поранешниот македонски премиер Никола Груевски, една ноќ минал во
Политика ТОП СТОРИИ

Српска „Политика“: Груевски со лажен пасош побегнал преку Албанија, со „Малев“ од Тирана летал до Будимпешта

Редакција
Поранешниот македонски премиер Никола Груевски со лажен пасош ноќта ја преминал македонско-албанската граница и илегално стигнал до Тирана, каде бил прифатен во унгарската Амбасада. Со
Бизнис ТОП СТОРИИ

Амбасада на Германија во Скопје: Граѓаните од земјите кои не се членки на ЕУ не можат да работат под исти услови со оние кои се

Редакција
Германската амбасада во Скопје соопшти дека не се точни известувањата за нов закон што ќе влезе во сила од 1 јануари 2019 година со кој
Политика

Започна пријавувањето за лотаријата за зелена карта во САД

Редакција
Од денеска започна пријавувањето за лотаријата за зелена карта во САД за 2020 година, со која се овозможува легален постојан престој во САД. Пријавувањето започнa