еМагазин

Tag : амбасада

БАШ НИ Е ЌЕФ

Амбасадата на Швајцарија и „Алкалоид“ АД во партнерство реализираа обука за вработување млад кадар со средна стручна подготовка

Редакција
Квалитетното образование и соодветната обука имаат клучна улога во регрутирањето кадар при процесот на вработување. Одговорноста е уште поголема доколку станува збор за кадар од...
Локално

Кумановец телефонски се заканувал во странска амбасада

Редакција
СВР Куманово поднесе кривична пријава против А.М.(44) од Куманово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „загрозување на сигурност“, информира МВР. На 30.03.2020,...
БАШ НИ Е ЌЕФ ТОП СТОРИИ

(ВИДЕО) Американски дипломати на македонски раскажуваат за предизвиците на учење на нашиот јазик

Редакција
По повод 5. мај, Денот на македонскиот јазик, Амбасадата на САД на социјалните мрежи објави видео на кое американски дипломати на македонски јазик зборуваат за...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Германската амбасада донира 2.450.000 денари за набавка на медицинска опрема

Редакција
Германската амбасада оваа година го распредели целокупниот буџет од програмата Мали проекти за помош на клиниката за инфективни бoлести, клиниката Карил и клиниката за неврохирургија,...
Македонија

Поради корона вирусот германската Амбасада времено ги затвора конзуларното и визното одделение

Редакција
Германската амбасада соопшти дека како последица на прогресивното ширење на коронавирусот (Ковид-19), ги затвора веднаш на неопределено време конзуларното одделение, вклучително и Визното за посетители....
ЖИВОТ

Амбасадорката Кејт Брнс им служеше палачинки на вработените во амбасадата на САД

Никола Осило
Американската амбасадорка во земјава Кејт Брнс придружувана од заменик-шефицата на мисијата Литлџон им служеа американска палачинки на вработените во амбасадата на САД за да им...
БАШ НИ Е ЌЕФ

(Фото) Македонската компанија „Хорти Експерт“ ја „разубави“ амбасадата на САД во Косово

Редакција
Македонскиот хортикултурен бренд создаден 1991 година после уредувањето на Амбасадите на САД во Скопје и Белград ја заврши и Амбасадата во Приштина, информираа тие не...
Македонија

По „местенката“ на Заев: Руската амбасада не коментира шеги на комичари

Редакција
Амбасадата на Руската федерација во Скопје не сака да ги коментира разговорите на руските комичари Владимир Кузенцов и Алексеј Столаров со премиерот Зоран Заев, на...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Галерија) Кој присуствуваше на приемот на Американската амбасада по повод Денот на независноста

Редакција
Амбасадата на САД синоќа во Скопје го прослави Денот на независноста 4. јули. На настанот присуствуваа бројни политичари, дипломати, бизнисмени, јавни личности… Пред присутните гости...
Македонија

Американската амбасада се извини за пропустот со македонската химна

Редакција
Амбасадата на САД во Скопје и се извини на македонската јавност за пропустот со изведувањето на химната на Македонија, откако Тамара Тодевска го изостави делот во...