еМагазин

Tag : сметка

Бизнис ТОП СТОРИИ

Просечната сметка за струја од 1 јули пониска за 4,26%, доколку ДДВ-то се врати на 18% повисока за 2,5%

Редакција
Од 1 јули годинава за 7,04 проценти ќе се намали вкупната цената на електричната енергија во првиот блок со вкалкулирана енергија и мрежарина, во вториот...
Македонија ТОП СТОРИИ

Клиника Жан Митрев: Одбивањето на жалбата за одблокирање на сметките ја потврдува хајката против клиниката

Редакција
Tоа што Советот на Апелациониот суд Скопје ја одби жалбата за деблокирање на сметките е свесно и намерно спречување на работата на Клиника Жан Митрев...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Сметката на клиниката „Жан Митрев“ останува блокирана, поднесена е жалба

Редакција
Клиниката Жан Митрев ја информира јавноста дека и покрај тоа што има блокирани сметки секојдневно работи, како што велат „правиме сложени кардиохируршки зафати и спасуваме...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Судот ги блокира сметките на клиниката Жан Митрев

Редакција
Клиниката Жан Митрев ја информира јавноста дека на еден ден пред да отпочне судскиот процес, од страна на Кривичниот суд е донесено решение за определување...
Бизнис ТОП СТОРИИ

ЕСМ ги објаснува новите сметки за струја

Редакција
Во сметката за електрична енергија каде се прикажани примери за сметка и износ на субвенцијата која ја добиваat домаќинство е вкалкулирана и сумата која Владата...
Бизнис

Централен регистар го продолжува рокот за поднесување на годишна сметка

Редакција
На барање на правните субјекти заради заштита и превенција од Ковид-19, Централниот регистар донесе одлука за продолжување од 10 дена на рокот и за хартиено...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Веро обезбеди 14.000 евра за СОС Детско село преку акцијата „Заокружи сметка“

Редакција
Предавајќи ја сумата од 853.712 денари (околу 14.000 евра) на СОС Детско село, Веро ја заокружи донаторската акција „Заокружи сметка“ наменета за помош на децата без...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Предстечајна постапка за Сковин

Редакција
Сковин АД Скопје преку Македонската берза известува дека Одборот на директори на ден 28.12.2021 година донел Одлука за поднесување на предлог за отварање на стечајна...
Бизнис

Корисниците на апликацијата „Мој ДДВ“ со сметки од Охридска банка да извршат ажурирање, велат од УЈП

Редакција
Управата за јавни приходи апелира до граѓаните кои во апликацијата „МојДДВ“ имаат внесено трансакциска сметка од Охридска банка АД Скопје да ја заменат со новата...
Бизнис ТОП СТОРИИ

Македонски телеком почна да наплаќа 15 денари провизија ако сметката ја платите на шалтер во салон

Редакција
Македонски телеком, во кој еден од најголемите акционери е и Владата, која ја поседува и златната акција, од 1 јуни почна да наплаќа 15 денари...