еМагазин

Tag : споменик

Македонија ТОП СТОРИИ

Споменици на бранителите ќе има, градоначалникот на Желино да не мудрува, половина од градбите во општината му се дивоградба, вели Петровска

Редакција
Споменици ќе има на сите три локации за кои поднесов иницијатива и тоа ќе го направи Министерството за одбрана (МО). Поднесувањето на иницијативите е само...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Фото) Во Штип откриен споменик на Свети Кирил и Методиј

Редакција
Во Штип денеска беше откриен споменик посветен на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј, а е лоциран на кружниот тек кај Соборниот храм на Брегалничката...
Македонија ТОП СТОРИИ

Џамбаски и неговите сопартијци го спречија положувањето цвеќе пред споменикот на Гоце Делчев во Благоевград

Редакција
По отворањето на македонскиот културен клуб во Благоевград, делегации се упатија кон споменикот на Гоце Делчев каде сакаа да положат цвеќе, но беа оневозможени да...
Локално ТОП СТОРИИ

(Фото) Експресно исчистен споменикот на Гоце Делчев во Скопје

Редакција
Синоќа екипа на Комунална хигиена Скопје го исчисти вандализираниот споменик на Гоце Делчев во Градскиот парк. -Исчистена е бистата на споменикот на македонскиот народен херој...
Локално ТОП СТОРИИ

(Фото) Вандализиран споменикот на Гоце Делчев во Градскиот парк во Скопје

Редакција
Непознати сторители вчера го вандализирале споменикот на Гоце Делчев во Градскиот парк во Скопје. Со спреј во неколку бои исчкртан е постаментот на споменикот и...
Македонија

Надлежните да преземат мерки за тоа што некој врз нашите обележја става знаме на странска држава, велат од „Комунална хигиена“

Редакција
JП „Комунална хигиена“ ја известува јавноста дека се невистинити објавите на „извесни провокатори“ чии фотографии осамнаа на интернет дека го чистеле споменикот на Гоце Делчев...
Македонија

(Фото) Нова провокација од Бугарите, овојпат со чистење на споменикот на Гоце Делчев и поставување на бугарското знаме

Редакција
Од бугарската фондација “Македонија“ на Фејсбук објавија дека го исчистиле споменикот на Гоце Делчев во Скопје и го поставиле бугарското знаме. -Фондација Македонија повторно го...
Македонија ТОП СТОРИИ

Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето што го оштети дигиталниот споменик на Григор Прличев во Охрид

Редакција
Во координација сме со јавен обвинител и се уште се преземаат мерки за откривање на вандалот, кој го оштети дигиталниот споменик на Григор Прличев во...
Локално ТОП СТОРИИ

(Видео) 48 часа по промоцијата, вандализиран виртуелниот споменик на Григор Прличев во Охрид

Редакција
Виртуелниот паметен споменик на Григор Прличев во Охрид со кој можеше да се комуницира и кој беше промовиран во средата е вандализиран. Непознати сторители се...
Македонија

Левица поднесе иницијатива за инспекциски надзор за утврдување на законитоста на споменикот на ОНА во Слупчане

Редакција
Правниот тим на политичката партија Левица поднесе Иницијатива за вршење вонреден инспекциски надзор до Министерството за култура, против Општина Липково, а со цел утврдување на...