еМагазин

Tag : средношколци

ТОП СТОРИИ Убава приказна

Младите реализираат идеи со цел ова општество да го направат подобро место за живеење

Силвана Жежова
Интерактивна платформа ИДЕА, преку која младите можат да се поврзат со организации и фирми кои можат да ги поддржат нивните идеи со цел нивна реализација,...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(Галерија) „Доцнев на прв час, се изгубив во смогот“: Најсилни пораки од протестот на средношколците

Редакција
Илјадници ученици од средните училишта во Скопје вчера излегоа на протест со барање за чист воздух. И покрај заканите од одредени директори и обвинувања за...
ТОП СТОРИИ ЧИСТА ОКОЛИНА

(ВИДЕО) Македонските средношколци со бојкот на наставата против загадувањето

Редакција
И покрај сите опструкции, закажани тестови и други намерни пречки голем број средношколци од повеќе училишта низ Македонија денеска ја бојкотираат наставата за да искажат...
ЖИВОТ

Македонските средношколци на 67 место на меѓународното тестирање ПИСА

Редакција
Македонија е рангирана на 67 место од минатогодишното меѓународно тестирање ПИСА на средношколци на возраст од 15 години. Резултатите денеска ги објави Организацијата за економска...
Свет ТОП СТОРИИ

(Видео) Ужасна трагедија во Словачка: Во сообраќајна несреќа загинаа најмалку 13 средношколци

Редакција
Ужасна трагедија ја потресе Словачка. Во сообраќајна несреќа помеѓу камион и автобус загинале 13 средношколци, но полицијата стравува дека тој број е уште поголем. До...
Македонија

За десет години бројот на основци се намалил за 13.5 отсто, а на средношколци за дури 24.4 отсто

Никола Осило
Бројот на запишани ученици во основно образование во учебната 2017/2018 година е помал за 13.5 % во споредба со 2007/2008 година, покажуваат најновите податоци на...
БАШ НИ Е ЌЕФ

ЕВН го поттикнува интересот кај идните средношколци за техничките науки

Редакција
ЕВН традиционално ја поддржува манифестацијата „Денови на електротехниката“ коja се одржуваат во просториите на СЕТУ „ Михајло Пупин“ од Скопје. Над 100 ученици од 30...
Локално

Беровските средношколци ќе учат од интерактивни табли кои ги заменуваат кредите и зелените табли

Редакција
ОСУ „Ацо Русковски” во Берово е насочено кон модернизирање и унапредување на образовниот процес. За таа цел, набавени се две интерактивни табли и два проектори,...
БАШ НИ Е ЌЕФ

ФОН доделува стипендии за најдобрите средношколци

Редакција
Веќе 13 години Универзитетот ФОН ја спроведува кампањата за стипендирање на најдобрите средношколци – „И во Македонија се може“. „Стипендистите кои биле дел од оваа кампања...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Шеесетина македонски средношколци ги решаваа проблемите на ЕУ во улога на членови на Европскиот парламент

Редакција
Како криптовалутите влијаат на европскиот пазар, функционирањето на фармацевтскиот пазар, како да се реструктуира европската помош за земји во развој, инклузивност и нови модели на...