еМагазин

Tag : станови

Бизнис ТОП СТОРИИ

Под хипотека 122.307 станови во земјава: Во Скопје „заглавени“ 57.106 станови

Никола Осило
Заклучно со декември, 2018 година под хипотека во земјава била вкупно 122.307 станови, што е 11,4 отсто од вкупниот број станови кој изнесува 1.071.000 станови,
Бизнис ТОП СТОРИИ

Просечна закупнина за стан во Центар еднаква на „кирија и трошоци“ за два стана во Струмица

Никола Осило
Големи разлики во висната закупнината на станови кои достигнуваат неколку пати има во завиност од општината во која се наоѓа недвижноста. Во периодот октомври-декември 2018
Бизнис ТОП СТОРИИ

Становите во Аеродром одат како алва, во Битола најмногу продадени куќи

Никола Осило
Најголем број продадени станови во периодот октомври-декември 2018 година има во општина Аеродорм, односно во овој период се продадени 254 станови, додека пак најголем број
Бизнис ТОП СТОРИИ

Становите во Гази Баба речиси двојно поевтини отколку во Центар

Никола Осило
Драстични разлики во цените на становите има во Скопје, а тоа најдобро го потврдуваат податоците од Регистарот на цени и закупнини на Агенцијата за катастар
Бизнис

ССК: Повисоките трошоци ќе ги поскапат становите

Никола Осило
Повисоки цени на становите во наредниот период поради постојаниот раст на трошоците за градежни материјали и за вработените, очекува Градежната комора при Сојузот на стопански
Бизнис

Градежништвото во експанзија: Во изградба станови со вкупна површина од 60.233 квадрати

Никола Осило
Според податоците на Државниот завод за статистика во јануари 2019 се издадени 307 одобренија за градење, што е за 62.4% повеќе во однос на истиот
ТОП СТОРИИ Убава приказна

(Галерија) Како ќе изгледа новиот комплекс „Ист гејт“ што ќе се гради на поранешен Скопски саем

Редакција
„Ист гејт“ ќе биде нов модерен простор во македонската престолнина на само три километри од централниот плоштад. Инвестицијата изнесува 350 милиони евра и ќе се
Бизнис ТОП СТОРИИ

Растат трошоците на градежниците: Ќе има ли зголемување на цените на становите?

Никола Осило
Во второто тримесечје од 2018 година, во споредба со првото тримесечје од 2018 година, трошоците во градежништвото за нови објекти за индивидуално домување се повисоки
Бизнис

Ќе паѓаат ли цените: Повластената стапка ДДВ за продажба на нови станови до 2023 година

Никола Осило
За пет години се пролонгира рокот за повластена стапка од пет проценти за станови во прва продажба, со предложените измени на Законот за данокот на
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Социјалните мрежи „вријат“ за Јакимовски: Додека влезат во сите станови, ќе застари делото

Редакција
Социјалните мрежи „Фејсбук“ и „Твитер“, тераат шеги за кривичната пријава на поранешниот градоначалник на Општина Карпош, Стевчо Јакимовски. Статусите се поврани со влегувањето на Финансиска