еМагазин

Tag : странство

Бизнис

Ревизорите открија слабости кај Фондот за здравствено осигурување во однос на лекувањето во странство

Редакција
Слабости на постапките за лекување во странство откриле државните ревизори по контролата на работењето на Фондот за здравствено осигурување. Ревизорите констатираат дека поради специфичноста и...
Македонија

Досега репатрирани 3.032 македонски граѓани од над 15 земји

Редакција
По апелот за пријавување на македонски граѓани затекнати во странство и нивно евидентирање со цел враќање во земјата, како и по јавниот повик за организирање...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Четири месеци откако почина, Јана ја „доби“ долгата судска битка што ќе ѝ дадеше шанса да се лекува во странство

Редакција
Јана Арсовска, која почина пред неколку месеци, губејќи ја битката со канцерот, ја „доби“ пресудата на судот, со што ќе и се отвореше патот за...
Бизнис

„Преселба“ на домашните градежници: Вредноста на договорените градежни работи во странство зголемена за 249%

Никола Осило
Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот јануари − септември 2019 година, вкупната вредност на договорените градежни работи во странство изнесува 4.006.451.000 денари,...
Бизнис

За 345% зголемена вредноста на договорените работи на градежниците во странство

Никола Осило
Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот јануари – јуни 2019 година, вкупната вредност на договорените градежни работи во странство изнесува 3,9 милијарди...
Македонија ТОП СТОРИИ

Излезноста за гласањето во странство била 38,51, а во затворите 55 отсто

Редакција
Излезноста на првиот круг од претседателските избори во странство, каде што се гласа ден претходно, изнесува 38,51 отсто, додека во затворите излезноста е 55 отсто,...
Македонија ТОП СТОРИИ

Почна увидот: Проверете дали Ве има во Избирачкиот список за гласање во странство

Редакција
Увидот во Избирачкиот список за гласање во странство за претседателските избори, чиј прв круг ќе се одржи на 21 април, почна вчера и ќе трае...
Да помогнеме

Се собираат средства за лекување на пејачот Момо Николовски

Редакција
На социјалните мрежи се споделува апел за помош за лекување на фолк-пејачот Момо Николоски. „Почитувани колеги и фб пријатели! Мобилниот оператор „ВИП“ и мобилниот оператор...
Бизнис

Правните лица и граѓаните можат да вложуваат во недвижности и во хартии од вредност во странство

Никола Осило
Правните и физичките лица можат да вложуваат во недвижности и хартии од вредност во странство со преминувањето на земјата во втората фаза од Спогодбата за...
Бизнис

Министерство за финансии: Приливите по основ на лични трансфери, помош и подароци не се оданочуваат со персонален данок на доход

Редакција
Министерството за финансии и Управата за јавни приходи одржаа состанок со Македонската банкарска асоцијација во врска со Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за...