еМагазин

Tag : Театар

Бизнис ТОП СТОРИИ

НБ-Цомпану склучи договор вреден 23 милиони евра за втората фаза за изградба на нов објект за театар и библиотека во Тетово

Редакција
Н.У.Ц.К. Иљо Антески-Смок склучи договор за втората фаза за изградба на нов објект за театар и библиотека во Тетово со друштвото за градежништво,трговија и услуги...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Десетминутни овации по премиерата на текстот „Генетиката на Глембаеви“ во Република Српска

Редакција
Десетминутни овации по премиерата на текстот „Генетиката на Глембаеви“ од Венко Андоновски, а во режија на Дејан Пројковски и бројни медиумски одгласи е исходот од...
Забава

„Работи за кои не зборуваме“: Се бараат животни искуства за инспирација на нова театарска претстава

Редакција
„Wonderland Theatre” започнува со подготовки на нова претстава „Работи за кои не зборуваме“, базирана на лични искуства кои биле потиснувани. „Вашите сведоштва/приказни ќе бидат инспирација...
ЖИВОТ

Независната културна сцена загуби ѕвезда – почина Милиана Ленак

Редакција
Македонската независна културна сцена загуби голем борец откако вчера на 41 година почина актерката и режисерка Милиана Ленак. Таа беше основач на „Буден театар“, една...
Локално

Несекојдневен случај: Приведени двајца актери бидејќи прекинале проба во театарот во Гостивар

Редакција
Двајца актери вчера попладне биле приведени во полициска станица Гостивар по пријава дека ги попречувале активностите на Гостиварскиот театар. Актерите сметаат дека се неправедно отстранети...
ЖИВОТ

Документарна театарска претстава, по текстови на жени болни од рак

Редакција
Од 2014 година, во Хотел Театар, Битола, функционира здружението за поддршка на жени болни од рак – ОДРАЗ, во чиишто рамки до денес учествувале над...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Од Туфи до Хурем: Која беше Билјана Беличанец

Редакција
еМагазин Ве потсетува на важни детали од професионалниот и приватниот живот на актерката Билјана Беличанец (45), која викендов беше пронајдена мртва, а од полицијата соопштија дека се работи...
ЖИВОТ

Почина актерката Љупка Арсова Џундева

Редакција
Со голема болка и огромно жалење ја споделуваме веста за смртта на актерката Љупка Арсова Џундева (1934-2018), тивката дама на македонското актерство, соопштија од Македонски...
БАШ НИ Е ЌЕФ

Театарски оскар во Хрватска за претставата „Орестија“ на режисерот Дејан Пројковски

Редакција
Претставата „Орестија“ во режија на македонскиот режисер Дејан Пројковски, а во продукција на „Хрватско народно казалиште“ од Сплит, ја доби највисоката награда за најдобра претстава...
Македонија ТОП СТОРИИ

Мицкоски ја прашува власта: Сакате да кажете дека не знаете каде се наоѓа Груевски. Пред кого правите евтин театар?

Редакција
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоско на својот Фејсбук профил ја обвини власта дека прави политичка хајка против ВМРО-ДПМНЕ. Ви го пренесуваме неговиот статус: „Помина една...