еМагазин

Tag : Виктор Орбан

Македонија

Заев не се сретнал со Орбан во Хрватска

Редакција
Премиерот Зоран Заев, во рамките на Самитот на шефовите на влади на земјите членки на Централно Европската Иницијатива (ЦЕИ) во Загреб, не остварил средба со...
Свет ТОП СТОРИИ

(Фото) Чак Норис на „гости“ кај Виктор Орбан

Редакција
Унгарскиот премиер Виктор Орбан, кој деновиве по бегството на поранешниот македонски премиер Никола Груевски во неговата земја, е актуелен и кај нас, на својот Фејсбук...
Македонија

Унгарски аналитичар: Со азилот за Груевски, Орбан чекор поблиску до Русија

Редакција
Во став објавен на европскиот медиум „ЕУ Обсервер“, унгарскиот аналитичар Петер Креко ги набројува причините зошто Орбан му додели азил на Никола Груевски и како...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

Колку е богат пријателот на Груевски, Виктор Орбан

Редакција
За унгарскиот премиер Виктор Орбан, кој му даде прибежиште на избеганиот осуден поранешен македонски премиер Никола Груевски, сега унгарски азилант, со години се шпекулира дека...
Македонија ТОП СТОРИИ

Орбан: Груевски е мој сојузник, зад неговиот прогон стои Сорос

Редакција
Организацијата на Џорџ Сорос стои зад прогонот на поранешниот македонски премиер Никола Груевски, изјави денеска унгарскиот премиер Виктор Орбан во интервју за радиото „Кошут“. Според...
Македонија ТОП СТОРИИ

Кабинет на Орбан: Ниту унгарската држава, ниту унгарските власти не помогнаа Груевски да ја напушти Македонија

Редакција
По денешната прес конференција на која македонскиот премиер Зоран Заев, меѓудругото јавно го праша поранешниот премиер Никола Груевски, но и државата Унгарија дали Груевски доброволно...
Македонија

Орбан: Го примивме Груевски, но не се мешаме во внатрешните работи на Македонија

Редакција
Унгарските власти го разгледуваат барањето за азил, поднесено од поранешниот премиер Никола Груевски, информираат од прес-службата на кабинетот на премиерот Виктор Орбан. Со оглед на...
Македонија

Европратеникот Флекенштајн: Тешко замисливо е Унгарија да му одобри азил на Груевски

Редакција
Европратеникот Кнут Флекенштајн порача дека е тешко замисливо унгарските власти да му доделат азил на поранешниот премиер во бегство. -Тешко ми е да замислам дека...
Македонија

Случајот со Груевски топ тема во Грција: „Избега кај Орбан за да не оди во затвор“

Редакција
Објавениот статус на Никола Груевски на неговиот Фејсбук профил дека се наоѓа во Будимпешта и дека бара политички азил од унгарските власти, се најде во...
Македонија

Европската Народна Партија не разговарала за исклучување на ВМРО-ДПМНЕ

Редакција
На предсамитот на Европската Народна Партија (ЕПП), шефовите на држави и влади и шефовите на партии членки на најголемата европска партија разговарале за исклучувањето на...