еМагазин

Tag : Водици

Локално

По две недели пронајден „исчезнатиот“ крст за Водици во Пробиштип

Редакција
Екипите на Аква-паркот во Пробиштип го најдоа крстот кој исчезна при фрлањето на годинешната манифестација Водици поради што можеби прв пат кај нас по втор...
МОЈ СТАВ ТОП СТОРИИ

Срамота за Водици: Следниот пат со пиштоли по крстот во „духот на христијанството“

Редакција
Не престануваат реакциите меѓу македонските граѓани, но и во земјите од соседството откако вчера беше објавено видео на кое може да се види дека неколку...
НАША ТЕМА ТОП СТОРИИ

„Скокнал у Вардар по крстот, фатил стара машина за перење алишта“: Твитер реакции за Богојавление-Водици

Редакција
И оваа година одбележувањето на големиот религиозен празник Богојавление-Водици не помина без скандал. Во Штип на момчето кое го фати крстот се обидоа да му...
ЖИВОТ

Богојавление-Водици: Урнебесни видеа од фаќањето на крстот низ Македонија

Редакција
Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици. Традиционално, во реките се положуваат крстови, а оној што ќе го фати светиот крст се верува...
ЖИВОТ

Во Скопје се пријавиле 140 граѓани за учество на манифестацијата „Водици 2020“

Редакција
Како и во минатите години, за денешниот празник Водици, најмасовно се очекува да биде во Скопје и во Охрид. Во Скопје се пријавени 140 граѓани...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Православните верници го слават Богојавление – Водици: Бог се јави, навистина се јави

Редакција
Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици, што се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите...
Македонија

Прекршочна пријава за вработен во Агенција за обезбедување за инцидентот со новинарката за Водици

Никола Осило
Секторот за внатрешни работи Скопје по преземени мерки го расчисти случајот кој се случи на 19.01.2019 година во 12.00 часот на улица „Филип Втори Македонски“...
Свет

(Видео) Русинките во бикини за Водици

Никола Осило
Во Русија традиционално беше прославен големиот христијански празник Водици со влегување во ледена вода. Руските медиуми пренесуваат дека празнувањето на моменти изгледало како натпревар во...
Македонија

Осуда за нападатот на новинарката на Канал 5 од ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ и новинарските здруженија

Редакција
ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ го осудија вчерашниот напад на новинарката на Канал 5, Мирјана Мирчевска Јовановиќ, на обележување на Водици во Скопје. Осуда за инцидентот стигна и од...
Македонија ТОП СТОРИИ

Какви Водици во гнасни води, какво Богојавление кога ни прст пред око не се гледа

Никола Осило
Не престануват реакциите на граѓаните на социјалните мрежи за загадувањето на воздухот, но и на водата во реките во Македонија во кои вчера се празнуваше...