еМагазин

Tag : Водици

ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Видео) Во Скопје на Водици со јажиња од Вардар се вадеа граѓани кои скокаа по светиот крст

Редакција
Поради надојдениот Вардар денеска на празникот Водици, во Скопје со јажиња и чамции се вадеа граѓани кои скокаа по светиот крст во реката. За среќа,...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Богојавление – Водици: Денот кога Господ Исус Христос бил крстен во реката Јордан

Редакција
Богојавление-Водици е денот кога во водите на Јордан, Св. Јован Крстител го крстил Господ Исус Христос. „Кoга Гoспoд Исус Христoс навршил 30 гoдини oд тeлeснoто...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Видео) На Водици во Охрид го скршија светиот крст

Редакција
Во Македонија денеска се празнува Богојавление или Водици – денот кога се осветуваат водите и во нив се фрла крст. Секоја година на овој ден има...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Зошто Водици уште се нарекува и Празник на Светлините

Редакција
Во словото на Неговото Преосвештенство, Епископ Антаниски г. Партениј, Игумен на Свештената Бигорска Обител, изговорено на сеноќното бдение на Водокрст, се разјаснува зошто Водици уште...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Видео) Во Крива Паланка за малку тепачка за крстот, во Оровник не го најдоа

Редакција
Во Крива Паланка, малку фалеше да настане тепачка за крстот. Момчињата кои скокнаа во Крива река се тегнеа и влечеа за крстот и покрај апелите...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Видео) Водици во Скопје: Како изгледаше фрлањето на крстот

Редакција
Кристијан Нинески беше најсреќниот меѓу многубројните верници кои денеска на Богојавеление – Водици скокнаа во реката Вардар и го извади осветениот крст. Нинески досега осум...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Видео+галерија) Како се обележа Водици во Охрид: Езерото брануваше, а температурата на водата беше 9 Степени

Редакција
Деветнаесетгодишниот Васко Довлев од Варош беше најсреќен меѓу стотиците верници што денеска влегоа во студените води на Охридското Езеро и го извади светиот крст. Во...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Православните верници го слават Богојавление-Водици

Редакција
Православните верници денеска го слават празникот Богојавление кој се одбележува уште од вториот век. На овој ден, според христијанското предание, Свети Јован Крстител го крстил...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

Од Бигорски манастир со порака за Водици: Со најголема почит и внимание да се слушаат прекрасните молитви на водосветот

Редакција
Божјата благодат и силата на Светиот Дух со Кој се осветува водата, особено се чувствува на денот на Просвештението, кога правиме спомен на Крштението Господово...
ЖИВОТ ТОП СТОРИИ

(Видео) Преседан на Водици во Скопје: За сплотеност и заедништво, крстот посветен на сите учесници

Редакција
Светиот крст што архиепископот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија и на Јустинијана Прима, г.г. Стефан денеска напладне го положи во водите на Вардар на централната...